Za obraz, jaki widzisz na ekranie, odpowiada matryca. To od niej zależy nie tylko jakość obrazu, ale również kąt widzenia, jak i czas jego reakcji. Matryce proponowane są w różnej technologii. Podpowiemy, na co zwrócić uwagę, podczas ich wybierania.

Dopasuj matrycę do swoich potrzeb


W sklepach znajdziesz monitory z różnymi matrycami, dlatego ważne jest, abyś na początku zastanowił się, do czego jest Ci potrzebny i jakie funkcje powinna dawać wybrana matryca. Jeśli najważniejszy będzie czas reakcji, który odgrywa istotną rolę w grach, ale jakość obrazu ma mniejsze znaczenie, możesz wybrać matrycę TN. Jeśli jednak zależy Ci nie tylko na szybkości reakcji, ale również na obrazie i odwzorowaniu szczegółów, warto rozważyć monitor z matrycą IPS.

Taki jej model pojawia się wśród monitorów zakrzywionych, jak i płaskich, o różnej przekątnej i rozdzielczości, więc znajdziesz model, który będzie odpowiadał Twoim oczekiwaniom. Bez względu na to, czy ma służyć głównie do pracy, czy do gier. Matryca IPS nie tylko daje wysokiej jakości obraz, w którym masz wierne odwzorowanie kolorów, ale również szerszy kąt widzenia. To w połączeniu z możliwościami monitorów zakrzywionych sprawia, że łatwiej jest zaangażować się w grę, bo jesteś otoczony obrazem.

Monitor do pracy

Zaletą niewątpliwie jest tutaj również fakt, że masz szeroki wybór rozmiarów i standardów, w których wykorzystywany jest ten model matrycy. Proponowane są monitory w formacie m.in. 16:10, 5:4 czy 16:9, a do tego możesz wybierać w różnej rozdzielczości. Od popularnej Full HD, aż do monitorów 4K, które gwarantują jeszcze lepszą jakość obrazów.

Czy to propozycja odpowiednia dla graczy?


Poszczególne monitory mogą się różnić między sobą parametrami, a to oznacza, że z jednych bardziej zadowoleni mogą być graficy komputerowi, z innych profesjonalni gracze. Dlatego przed zakupem konkretnego monitora, należy dokładnie poznać jego specyfikację, aby określić, czy technicznie, jest on w stanie spełnić Twoje oczekiwania.

Jeśli chodzi o możliwości, jakie daje monitor ips, to jest on w stanie zaspokoić oczekiwania nawet najbardziej wymagających graczy. Obecne modele oferują czas reakcji na poziomie 1 ms, co oznacza, że nawet profesjonaliści będą zadowoleni z takich parametrów, bo dzięki nim, szybciej będą mogli dostrzec to, co dzieje się na ekranie i odpowiednio na to zareagować.

Do tego dochodzi fakt, że coraz więcej monitorów, które wyposażone są w matrycę IPS, oferuje częstotliwość odświeżania, na poziomie 144 Hz. To oznacza, że w czasie jednej sekundy, pojedynczy piksel jest odświeżany aż 144 razy, dzięki czemu nie tylko sam obraz zmienia się płynnie i bez zacinania, ale również wywołuje to mniejsze zmęczenie oczu.

Kto jeszcze poza graczami?


Z matryc IPS chętnie korzystają również graficy komputerowi, którzy mogą liczyć na realne odwzorowanie barw, głęboki kontrast i szeroki kąt widzenia. To wszystko oznacza, że można tutaj dostrzec niuanse między odcieniami kolorów, jak również wiele szczegółów, które są niewidoczne przy gorszej jakości obrazu. Jeśli dodać do tego fakt, że widziany obraz wygląda zawsze tak samo, bez względu na to, czy patrzysz na wprost monitora, z boku, od dołu czy z góry, matryca IPS znacznie ułatwia obróbkę graficzną.

Monitor dla gracza

Nie spędzasz długich godzin na graniu w gry ani nie jesteś grafikiem komputerowym? Nawet jeżeli korzystasz z monitora wyłącznie do przeglądania zdjęć czy oglądania filmów, docenisz możliwości, jakie daje matryca IPS. Wiele z nich wyposażonych jest również w specjalne funkcje, takie jak eliminacja niebieskiego światła czy migotania obrazu, dzięki czemu nawet po wielu godzinach spędzonych przed monitorem, nie będziesz odczuwał zmęczenia ani bólu oczu.

Wśród monitorów, które dostępne są na rynku, znajdziesz modele z matrycą IPS, TN czy VA. Różnią się one między sobą poszczególnymi parametrami, dlatego warto się z nimi zapoznać, aby dokładnie określić, która będzie propozycją odpowiednią dla Twoich potrzeb. Jeśli zależy Ci nie tylko na szybkim czasie reakcji i wysokiej częstotliwości odświeżania, ale także na jakości obrazu i wiernie oddanych kolorach, monitor IPS może być dobrym wyborem.

Artykuł Sponsorowany

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.