Kannabinoidy, czyli substancje pozyskiwane z konopi siewnych, cieszą się coraz większym zainteresowaniem miłośników zdrowego stylu życia. To związki chemiczne, które w naturalny sposób wspierają organizm ludzki i stymulują go do lepszego funkcjonowania. Jednym z rzadkich kannabinoidów o szerokim spektrum działania jest kannabinol (CBN). Co warto o nim wiedzieć? Jak CBN wpływa na zdrowie fizyczne człowieka?

Czym jest CBN? - najważniejsze informacje


Konopie siewne to rośliny coraz chętniej wykorzystywane w celach terapeutycznych, ze względu na bogaty skład naturalnych fitosubstancji. Ich najważniejszą składową są kannabinoidy, czyli substancje chemiczne wykazujące liczne właściwości prozdrowotne oraz wspierające działanie organizmu ludzkiego. Oprócz dwóch najpopularniejszych kannabinoidów, THC i CBD, naukowcy znaleźli w konopiach ponad 200 rzadkich kannabinoidów. Wstępne badania wykazały, że te rzadkie kannabinoidy są silniejsze niż THC i CBD. Jednym z takich kannabinoidów jest CBN, czyli kannabinol o niezwykłych właściwościach dla ustroju człowieka.

CBN jest kannabinolem, a dokładniej fitozwiązkiem o charakterystycznej budowie dla konopi. Jego obecność jest widoczna zarówno w konopiach siewnych, jak i indyjskich, a specjaliści twierdzą, że substancja wyróżnia się bardzo podobną budową do związku o nazwie THC. Mimo podobieństw, CBN nie wykazuje działania psychoaktywnego, a wyizolowanie związku jest możliwe jedynie po poddaniu THC procesowi utleniania, nagrzewania lub działania promieni UV.

Fenomen CBN - jak związek działa w organizmie ludzkim?


Wszystkie substancje należące do rodziny kannabinoidów, działają bezpośrednio na układ endokannabinoidowy człowieka. To złożony, wewnętrzny system obecny w organizmie ludzkim, który jest odpowiedzialny za równowagę w działaniu poszczególnych układów, między innymi nerwowego, czy też całego systemu odpornościowego. Warto zaznaczyć, że niemal każda część ciała posiada w swojej budowie receptory kannabinoidowe, będące częścią układu endokannabinoidowego. Stosowanie CBN niezależnie od formy, prowadzi do uaktywnienia tego układu, a tym samym poprawy funkcjonowania całego organizmu. Stymulowanie receptorów układu endokannabinoidowego CBN, wpływa na polepszenie się samopoczucia, a także ogólnej kondycji fizycznej ustroju.

Jak CBN wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie

Właściwości produktów z CBN - jakie efekty dla organizmu daje ich regularne stosowanie?


Regularne stosowanie CBN, z całą pewnością pozytywnie działa na pracę całego ustroju ludzkiego. Dodatkowo, w przypadku posiadania zaburzeń higieny snu, olejek CBN pozwala uzyskać ciekawy efekt terapeutyczny, a tym samym zmniejszyć uciążliwe dolegliwości, z uwagi na fakt, iż z dotychczasowych badań wynika, że CBN może być najbardziej uspokajającym ze wszystkich kannabinoidów, stanowiąc obiecujący środek w łagodzeniu chorób związanych z lękiem i stresem.

Najważniejszymi, udowodnionymi właściwościami CBN są:
- działanie nasenne - działanie uspokajające CBN ma bezpośredni wpływ na działanie nasenne. Dotychczasowe badania na myszach potwierdzają, że CBN wydłuża czas snu;
- działanie antybakteryjne;
- właściwości neuroprotekcyjne - kannabinol CBN może wspomagać hamowanie postępu stwardnienia zanikowego, ludzkiego;
- stymulowanie apetytu - CBN jest substancją, która posiada zdolność do podnoszenia łaknienia oraz zwiększenia apetytu. To działanie z powodzeniem wykorzystywane jest przez specjalistów u osób, które zmagają się z zaburzeniami odżywiania, zwłaszcza anoreksją;
- działanie przeciwzapalne - CBN posiada zdolność do obniżania stanów zapalnych obecnych wewnątrz organizmu, co może być alternatywą farmakoterapii u chorych na reumatoidalne zapalenie stawów;
- właściwości przeciwbólowe - kannabinol jest substancją, która świetnie działa przeciwbólowo. To właściwość wykorzystywana przez osoby zmagające się z nawracającymi migrenami lub przewlekłym bólem, który towarzyszy innym schorzeniom współistniejącym.

CBN jest substancją wykazującą wysoką biozgodność z organizmem człowieka. Oznacza to, że stosowanie produktów zawierających tę substancję prowadzi do poprawy kondycji fizycznej i psychicznej ustroju w naturalny, bezpieczny sposób.
Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Facebook, Google News i Twitter
rrrrrr

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.