Łuszczyca to choroba autoimmunologiczna, która dotyczy znacznej części społeczeństwa. Charakterystyczne objawy to plamy łuszczącej się i swędzącej skóry, które najczęściej występują na łokciach, kolanach, skórze głowy. Choroba ma prawdopodobnie podłoże genetyczne i środowiskowe. Jak zmniejszyć dokuczliwe objawy? Jakie metody są najlepsze na łuszczycę?

Jak leczyć łuszczycę?


Łuszczyca to choroba przewlekła, na którą choruje się do końca życia. Leczenie jest trudne, wymaga czasu i zaangażowania. W przypadku, gdy zmiany są duże, niezbędne jest skorzystanie z pomocy dermatologa, który zleci odpowiednie środki na receptę. Najczęściej stosuje się leczenie miejscowe. Chorzy smarują skórę kremami, piankami, olejkami. Polecane są także maści na łuszczycę, niektóre do kupienia bez recepty, inne do stosowania wyłącznie pod nadzorem lekarza. W celu zmniejszenia zmian można również zastosować domowe metody. Bardzo ważne jest regularne nawilżanie skóry. Należy używać kosmetyków naturalnych, które nadają się do skory wrażliwej, problematycznej. Dobrym sposobem przynoszącym ulgę są kąpiele lecznicze z dodatkiem olejów, oliwy czy soli z Morza Martwego. Wielu osobom pomaga również fototerapia UVB. Promienie przenikające przez zewnętrzną warstwę skóry, spowalniają rozwój zmian skórnych. Alternatywą do fototerapii jest opalanie, ale należy pamiętać, że sesje na słońcu powinny być krótkie, należy zaczynać od 5 minut i stopniowo zwiększać czas opalania.

Maści na łuszczyce


Dużą ulgę w leczeniu łuszczycy przynoszą maści. Regularnie stosowane zapewniają dobre nawilżenie skóry, zapobiegają utracie wilgoci, a także redukują pieczenie i swędzenie. Maść na łuszczycę powinna zawierać sprawdzone składniki, które będą dbać o łuszczącą się skórę. Najskuteczniejsze składniki, o potwierdzonym działaniu to: kwas salicylowy, mocznik, siarka, wyciąg z owsa, ekstrakt z kwiatów i nasion konopi siewnych, aloes. Dobry wpływ na chorą skórę ma maść zawierająca dziegieć, sól z Morza Martwego, olejek herbaciany, kurkumę, sól Epson, alantoinę, pantenol, witaminę E, masło Shea. Maści na receptę zawierają m.in. cygnolinę, retinoidy, pochodne witaminy D, glikokortykosteroidy. Wymienione składniki mają działanie antyoksydacyjne, przeciwzapalne, bakteriobójcze i złuszczające. Działają na cały organizm, dlatego muszą byś stosowane pod ścisłą kontrolą lekarza, wymagają także regularnego kontrolowania parametrów krwi.

Osoby chorujące na łuszczyce powinny wypróbować różne maści i kosmetyki, ponieważ nie ma jednego skutecznego leku. Na każdego może działać coś innego. Ważne, aby obserwować reakcje swojego organizmu i wybrać leczenie, które przynosi najlepsze efekty.
Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Facebook, Google News i Twitter

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.