Przydomowe oczyszczalnie ścieków to rozwiązanie, które z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem ze strony właścicieli domów. Wielu z nich zastanawia się jednak, jak ugryźć temat, aby wszystko odbyło się zgodnie z planem. Warto przyjrzeć się temu nieco bliżej i odpowiedzieć na najczęściej padające pytania, w tym m.in. to, czy w każdym przypadku można wybudować przydomową oczyszczalnię?
Obowiązkiem każdego właściciela nieruchomości jest prawidłowe, a więc zgodne z prawem, odprowadzanie zanieczyszczeń. Jedną z najważniejszych kwestii w tym obszarze jest więc zadbanie o system kanalizacyjny. W wielu przypadkach konieczne może okazać się wybudowanie specjalnej przydomowej oczyszczalni ścieków. O jakich sytuacjach mowa, a kiedy nie można skorzystać z tej opcji? Wyjaśniamy te i wiele innych istotnych kwestii!

Przydomowa oczyszczalnia ścieków - o czym mowa?


Przydomowe oczyszczalnie są budowa zazwyczaj wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości podłączenia się do ogólnej instalacji kanalizacyjnej. Jest to bardzo prosty, ekologiczny i przede wszystkim niezwykle wydajny mechanizm, który tak naprawdę rozwiązuje problem indywidualnego gospodarowania zanieczyszczeniami. Budowa przydomowej oczyszczalni nie jest też skomplikowana jeśli chodzi o aspekty prawne, nie mamy tutaj bowiem do czynienia z dużymi formalnościami. W przypadku małych oczyszczalni dla jednego gospodarstwa domowego nie trzeba uzyskać nawet pozwolenia na budowę, a jedynie zgłosić tego rodzaju inwestycje. Wszystko to załatwimy we właściwym starostwie powiatowym,

Kiedy nie można wybudować przydomowej oczyszczalni?


Jak się jednak okazuje, budowa przydomowej oczyszczalni ścieków nie jest możliwa w każdym przypadku. Powodem może być tutaj w szczególności zbyt mała działka, zła jakość gleby, wysokość wód gruntowych itp. Na przeszkodzie mogą stanąć też sprawy formalne takie jak choćby zapisy w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, który wyklucza możliwość budowy oczyszczalni w danej lokalizacji. Wreszcie, przydomowej oczyszczalni ścieków nie można postawić wówczas, gdy istnieje możliwość przyłączenia się do systemu kanalizacji zbiorowej. W takich okolicznościach gminna sieć jest pierwszym możliwym rozwiązaniem, z którego możemy skorzystać, szczególnie jeśli mówimy o zabudowie rodzinnej w przestrzeni miejskiej.

Czy warto zainwestować we własną oczyszczalnię?


Przydomowe oczyszczalnie ścieków są świetną alternatywą dla tradycyjnego szamba czy właśnie gminnej kanalizacji, ale mimo to wciąż wiele osób zastanawia się, czy warto przeprowadzić taką inwestycję? Każdy powinien odpowiedzieć sobie na takie pytanie we własnym zakresie, ponieważ wszystko tak naprawdę jest uzależnione od indywidualnych potrzeb, ale i możliwości finansowych oraz terenowych. Własna przydomowa oczyszczalnia ścieków to ogromna wygoda, ponieważ instalacja jest z reguły bezawaryjna i nie potrzebuje obsługi. Warto więc rozważyć tę opcję, przeanalizować wszystkie “za" oraz “przeciw", a następnie podjąć najlepszą możliwą decyzję.
Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Facebook, Google News i Twitter

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.