Schorzenia okulistyczne mogą mieć rozmaite przyczyny oraz objawy. Warto dowiedzieć się czegoś na temat tych najpowszechniejszych, zwłaszcza że większość z nich może dotknąć każdego, bez względu na wiek oraz płeć.

Stany alergiczne oczu


Alergia oczu, czyli innymi słowy alergiczne zapalenie spojówek to schorzenie spowodowane kontaktem z pyłkami, pleśnią czy kurzem. Zazwyczaj powoduje takie objawy jak pieczenie, uczucie ciała obcego w oku oraz zaczerwienienie. Niekiedy alergia mija samoistnie, ale zdecydowanie częściej konieczne jest stosowanie leków przeciwko alergii oraz specjalnych kropli.

Jaskra


Jaskra to przykład choroby oczu określanej mianem złodziejki wzroku. Objawy pojawiają się zazwyczaj w postaci zaawansowanej i przybierają postać bólu czy nieostrego widzenia. Czynniki ryzyka rozwoju tego schorzenia to cukrzyca, krótkowzroczność, geny, a także przewlekły stres. W leczeniu stosowane są krople obniżające ciśnienie śródgałkowe, a także laser. Niekiedy konieczna staje się klasyczna operacja.

Zaćma


Zaćma dotyczy zazwyczaj osób starszych, a jej objawy pojawiają się z czasem. Widzenie staje się mętne oraz zamazane. Wśród przyczyn tej choroby oczu wyróżnić można chociażby nadmierną ekspozycję na promieniowanie ultrafioletowe, a także palenie tytoniu czy zaawansowaną cukrzycę. Aby możliwe było wyleczenie tego schorzenia, konieczne będzie poddanie się zabiegowi operacyjnemu.

Zwyrodnienie plamki żółtej


Zwyrodnienie plamki żółtej to przykład choroby oczu, która ma dwie postaci: suchą oraz wysiękową. Pierwsza z nich nie może być leczona, ale nie powoduje zazwyczaj dokuczliwych objawów i postępuje wolno. Drugą można natomiast leczyć, ale jest ona zdecydowanie groźniejsza dla wzroku. Warto nadmienić, że obydwie postaci schorzenia mogą dotknąć tej samej osoby.

Prezbiopia


Prezbiopia to przykład choroby oczu, która dotyka osoby starsze. Z tego też względu, bywa ona określana mianem starczowzroczności. Aby można było zniwelować dokuczliwe objawy prezbiopii, warto skorzystać z soczewek korekcyjnych o specjalnych właściwościach. Ich dobór należy przedyskutować z doświadczonym lekarzem okulistyki.

Zespół suchych oczu


Zespół suchego oka pojawia się zazwyczaj na skutek przyjmowania pewnych leków. Może również dotknąć osób zmagających się z niektórymi chorobami o charakterze ogólnym. Ponadto, schorzenie to może wystąpić, jeżeli nie dba się o higienę narządu wzroku. Aby poprawić swoje samopoczucie, stosuje się zazwyczaj krople nawilżające. Warto także pamiętać o robieniu przerw, jeżeli pracuje się przy komputerze przez kilka godzin dziennie.

Jęczmień


Podstawową przyczynę tej choroby oczu stanowi zakażenie o etiologii bakteryjnej. Objawy są bardzo charakterystyczne, ponieważ obejmują ropień na powiece oraz zaczerwienienie. Niestety, wspomnianym symptomom towarzyszy również bolesność. Zazwyczaj choroba ta mija samoistnie, ale jeśli tak się nie dzieje, koniecznie trzeba udać się po poradę okulistyczną. W przeciwnym razie mogą pojawić się powikłania. W żadnym wypadku nie należy natomiast podejmować próby wyciśnięcia jęczmienia.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Facebook, Google News i Twitter

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.