W Dębowcu odbyły się w niedzielę (22 stycznia) uroczystości z okazji 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego.
W dniu 22 stycznia przypada 160. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego. Był to najdłużej trwający zryw niepodległościowy w historii Polski.

Na cmentarzu parafialnym w Dębowcu odbył się apel pamięci, gdzie przybliżona została historia tych wydarzeń oraz odczytano nazwiska pod tablicą upamiętniającą uczestników walk powstańczych.
W hołdzie poległym zostały złożone kwiaty i znicze.

Kwiaty złożyła delegacja władz samorządowych na czele z Wójtem Gminy Dębowiec Marcinem Bolkiem, Przewodniczącą Rady Gminy Teresą Pachaną i Sekretarzem Gminy Piotrem Zołą oraz zastępca szefa Wojskowego Centrum Rekrutacji w Jaśle major Wiesław Wojdyła. Symbolicznego zapalenia znicza dokonali członkowie Stowarzyszenia Miłośników Dębowca i Okolicy, natomiast Gwardia Dębowiecka oddała cześć pełniąc wartę przy nagrobkach.

Uroczystość to uczczenie zrywu narodowego, który odegrał istotną rolę w podtrzymywaniu patriotyzmu, polskiej tożsamości i odnowieniu idei niepodległościowych w okresie zaborów.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.