Po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość, powróciła jako suwerenne państwo na mapę Europy. Dzisiaj, 11 listopada, obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. 11 listopada 1918 r. zakończyła się też I wojna światowa, trwająca od 28 lipca 1914 r.
Odrodzenie się państwa polskiego nastąpiło w wyniku wielkich zmian jakie przyniosła na naszym kontynencie I wojna światowa. Pozostały po niej między innymi cmentarze wojenne. Na terytorium Gminy Jasło znajduje się 5 cmentarzy z okresu I wojny światowej, na których spoczywają żołnierze wielu narodowości.

Cmentarz nr 20 w Bierówce
Cmentarz wojenny nr 20 w Bierówce.

W Bierówce, na wzniesieniu położonym na wschód od wsi, znajduje się cmentarz wojenny numer 20. Jego autorem jest Johann Jäger. Pośrodku stoją cztery kolumnowe obeliski z ciosanego kamienia. Całość jest otoczona kamiennym murem, a obok rosną stare dęby. Na cmentarzu pochowano łącznie 133 żołnierzy rosyjskich, niemieckich i austro - węgierskich, którzy polegli w maju 1915 roku.

Cmentarz nr 16 w Osobnicy
Cmentarz wojenny nr 16 w Osobnicy.

Dwa cmentarze wojenne zaprojektowane przez Johanna Jägera znajdują się w Osobnicy. Cmentarz nr 16 usytuowany jest w środku wsi. Posiada pomnik w postaci ściany, która zajmuje jeden z boków cmentarza. Pośrodku widnieje płaskorzeźba głowy Chrystusa oraz inskrypcja.

Cmentarz nr 17 w Osobnicy
Cmentarz wojenny nr 17 w Osobnicy.

Z kolei cmentarz wojenny nr 17 znajduje się przy drodze do Dębowca. Pośrodku niego stoi murowana kapliczka. Na ziemnych mogiłach stoją krzyże żeliwne. Na cmentarzach w Osobnicy pochowano 348 żołnierzy niemieckich oraz rosyjskich poległych w maju 1915 r.

kopiec w Warzycach
Kopiec - mogiła w Warzycach.

Wjeżdżając do Warzyc starą drogą rzeszowską, po lewej stronie, napotykamy usypany z ziemi i porośnięty trawą kopiec – mogiłę. Na szczycie umieszczono metalowy krzyż, nieco niżej kamienną tablicę z nazwiskami poległych. Wieńczy ją płaskorzeźba przedstawiająca orła, a u dołu tablicy znajduje się głowa Chrystusa w cierniowej koronie. W latach 1914-1922 z terenu wsi poległo blisko czterdziestu mieszkańców. W 1936 r. ich pamięć uczczono odsłonięciem usypanego kopca z tablicą.

Cmentarz nr 21 w Warzycach
Cmentarz wojenny nr 21 w Warzycach.

Nieopodal starego cmentarza parafialnego w Warzycach położony jest cmentarz wojenny nr 21. Zaprojektowany został przez Johanna Jägera. Kryje on w mogiłach pojedynczych i zbiorowych szczątki 54 żołnierzy armii austro - węgierskiej, rosyjskiej i niemieckiej poległych w maju 1915 r. Na cmentarzu znajduje się kamienny pomnik zwieńczony drewnianym krzyżem.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.