Nietrzeźwi kierowcy stanowią ogromne niebezpieczeństwo na drogach, wciąż notuje się dużą ilość wypadków z ich udziałem. Najnowszym rozwiązaniem, które ma na celu zredukowanie incydentów z nietrzeźwymi kierowcami, jest konfiskata pojazdu. W jakich okolicznościach można stracić samochód?
Konfiskata pojazdu to kolejny etap w walce z nietrzeźwymi kierowcami, po tym, jak zaostrzenie przepisów w 2023 nie przyniosło oczekiwanego skutku.

W 2024 roku wprowadzone zostanie nowe prawo, według którego osobom, które prowadzą po alkoholu, grozić będzie nie tylko ograniczenie wolności, ale też odebranie pojazdu. Jak dokładnie wyglądają nowe przepisy?

Pojazd zostanie skonfiskowany w następujących przypadkach:
  • Minimum 1,5 promila alkoholu w organizmie.

  • Jazda w stanie nietrzeźwości drugi raz w ciągu dwóch lat uznawana za przestępstwo w warunkach recydywy.

  • Spowodowanie wypadku i ucieczka z miejsca zdarzenia, nawet gdy kierowca jest trzeźwy.

Nie w każdej sytuacji jest możliwość odebrania samochodu nietrzeźwemu kierowcy, gdyż nie zawsze jest on właścicielem pojazdu, który prowadzi. Auta służbowe, leasingowe, czy pożyczone od rodziny lub znajomych nie będą podlegać konfiskacie. Kierowcy nie ominą jednak konsekwencje. W takich sytuacjach będą musieli oni zapłacić równowartość prowadzonego pojazdu, co budzi spore kontrowersje ze względu na nieograniczone widełki finansowe.

Nietrzeźwych kierowców spotkać można zarówno w używanych samochodach o niskiej wartości, jak i w nowych, drogich autach. Przewinienie jest takie samo w obu przypadkach, a kara zupełnie inna. Kary unikną też kierowcy w samochodach służbowych. Przepisy mówią, że nietrzeźwi kierowcy, którzy prowadzili pojazd służbowy, wykonując czynności służbowe lub zawodowe, nie będą objęci konfiskatą, ani koniecznością zapłaty równowartości pojazdu. Zamiast tego sąd orzeknie nawiązkę w wysokości co najmniej 5000 złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 14 marca 2024 roku.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.