Starostwo Powiatowe w Krośnie zorganizowało 11 kwietnia obchody rocznicowe przy pomniku katyńskim.
Po raz 11. Starostwo Powiatowe w Krośnie zorganizowało obchody zbrodni katyńskiej (82. rocznica) i katastrofy smoleńskiej (12. rocznica). Tradycyjnie już odbyły się przed siedzibą starostwa przy pomniku katyńskim.

Pomnik przy Starostwie Powiatowym w Krośnie

Starosta krośnieński Jan Pelczar przypomniał, że wiosną 1940 roku sowiecka policja polityczna NKWD dokonała bestialskiej egzekucji na blisko 22 tysiącach obywateli przedwojennej Rzeczpospolitej. Zbrodni dokonywano strzałem w tył głowy, bez procesu i bez wyroku, a ofiary grzebano w masowych grobach w Katyniu, Miednoje, na przedmieściach Charkowa i w innych miejscach.

- O znaczeniu Katynia dla polskiej świadomości narodowej doskonale wiedział prezydent Lech Kaczyński, który na czele delegacji udał się 10 kwietnia 2010 roku do Smoleńska na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. O godzinie 8.41 w niewyjaśnionych dotąd okolicznościach doszło do katastrofy samolotu rządowego, na którego pokładzie znajdowała się polska delegacja. Ta największa w dziejach polskich sił powietrznych tragedia spowodowała ogromną stratę, z którą do dziś nie możemy sobie poradzić - mówi Jan Pelczar podczas obchodów rocznicowych przed starostwem w Krośnie.

Uczestnicy uroczystości

Dodał, że tak jak przez dziesięciolecia sowiecka propaganda zwalczała prawdę o Katyniu, tak i przez ostatnie 12 lat władze rosyjskie robią wszystko, aby prawda o Smoleńsku nie ujrzała światła dziennego.

Starosta Jan Pelczar nawiązał również do obecnej wojny na Ukrainie.

- Widzimy ludzi zamordowanych na wzór sowiecki, którym po skrępowaniu rąk zadano śmierć strzałem w tył głowy. Widzimy zabite kobiety i dzieci, których jedyną winą było to, że mieszkali na Ukrainie. Widzimy masowe groby do złudzenia przypominające te z Katynia. Widzimy także żołdaków Putina zacierających ślady zbrodni ludobójstwa tak, jak robili to ich sowieccy poprzednicy w Katyniu - stwierdził starosta krośnieński.

Odczytanie wiersza

Modlitwę w intencji pomordowanych i tragicznie zmarłych odmówił archiprezbiter krośnieński ks. prałat Jan Bielec. Wiązanki kwiatów przed pomnikiem złożyli między innymi Jerzy Borcz, przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego, wicewojewoda podkarpacki Jolanta Sawicka, wiceprzewodniczący KK NSZZ Solidarność Tadeusz Majchrowicz, władze Powiatu Krośnieńskiego, przedstawiciele władz miasta Krosna i gmin powiatu krośnieńskiego, służb mundurowych, powiatowych jednostek organizacyjnych, jednostek podległych samorządowi województwa podkarpackiego, organizacji kombatanckich i politycznych, szkół ponadpodstawowych.

Delegacja władz powiatu krośnieńskiego skłąda kwaity pod pomnikiem

Katyński Apel Pamięci odczytał por. Robert Osiadły, listę ofiar katastrofy smoleńskiej Kacper Kindelski, uczeń klasy wojskowej LO w Rymanowie a wiersz "Katyń" Feliksa Konarskiego zaprezentowała Patrycja Guzik, uczennica LO w Jedliczu.

młodziez z klas mundurowych

Uroczystość uświetniła kompania honorowa 5. Batalionu Strzelców Podhalańskich z Przemyśla i orkiestra wojskowa z Rzeszowa. Musztrę paradną zaprezentowali uczniowie Towarzystwa Gimnastycznego Sokół z Rymanowa pod kierunkiem Kazimierza Cetnarskiego.

Zobacz zdjęcia z uroczystości:

Zobacz zdjęcia

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Facebook, Google News i Twitter

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.