Jest już prawomocna decyzja Prokuratury Okręgowej w Krośnie w sprawie śledztwa dotyczącego sanockiej spółki Autosan.
Prokuratura Okręgowa w Krośnie prowadziła śledztwo dotyczące nadużycia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez Zarząd spółki Autosan w Sanoku w okresie od 26 czerwca 2017 r. do 22 lipca 2018 r. i wyrządzenia ww. spółce szkody majątkowej w wielkich rozmiarach, m.in. poprzez zawieranie niekorzystnych umów na dostawy autobusów (przestępstwo z art. 296 § 1 i 3 k.k.).

Prokuratura Okręgowa w Krośnie poinformowała, że śledztwo pierwotnie umorzono postanowieniem z dnia 17 grudnia 2021 r. Jednak zostało ono uchylone przez Sąd Okręgowy w Krośnie w dniu 15 marca 2022 r. na skutek zażalenia złożonego przez pokrzywdzonego - spółkę Autosan.

- W ocenie Sądu niezbędne było w szczególności wyjaśnienie czy decyzje podjęte przez Zarząd były uzasadnione gospodarczo, przy uwzględnieniu panujących warunków rynkowych, sytuacji ekonomicznej zakładu, sytuacji na rynku autobusów w Polsce w okresie objętym postępowaniem, jak również ustalenie czy w oparciu o podejmowane działania istniała możliwość zrealizowania zakładanego przez Zarząd celu polegającego na skutecznym wejściu na rynek i ponownego wdrożenia produkcji autobusów. W tym zakresie Sąd wskazał m.in., iż należy uzyskać kolejną opinię biegłych, w tym takich którzy posiadają wiadomości z zakresu zarówno ekonomii jak i profilu działalności spółki, znających rynek sprzedaży autobusów - poinformowała prokurator Beata Piotrowicz, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Krośnie.

W sprawie uzupełniono zgromadzony materiał dowodowy, w tym przesłuchano kolejnych świadków, uzyskano dodatkową dokumentację z Autosanu, a także uzyskano opinię zespołu biegłych z zakresu ekonomii i finansów oraz produkcji i sprzedaży autobusów.

W ocenie powołanych w sprawie biegłych, działania Zarządu będące przedmiotem rozpoznania w prowadzonym postępowaniu były zasadne, celowe i adekwatne do panujących w omawianym okresie warunków rynkowych, jak również sytuacji przedsiębiorstwa. Miały one również swoje uzasadnienie ekonomiczne i mieściły się w sferze dozwolonego ryzyka gospodarczego.

- Wnioski zaprezentowane przez biegłych korespondowały z pozostałymi dowodami zebranymi w śledztwie, w tym zeznaniami świadków, w szczególności pracowników Autosanu, zabezpieczoną dokumentacją, jak również z wcześniej uzyskaną opinią biegłych z zakresu ekonomii i finansów. W związku z powyższym, analiza zgromadzonego materiału dowodowego pozwoliła na wydanie postanowienia z dnia 27 kwietnia 2023 r. o umorzeniu przedmiotowego śledztwa, wobec stwierdzenia braku znamion czynu zabronionego - powiedziała prokurator Beata Piotrowicz.

Postanowienie jest już prawomocne.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.