Już po raz trzeci na Podkarpacie dotarł transport PGNiG ze sprzętem gospodarstwa domowego dla powodzian. W miniony piątek (31 lipca) pomoc taką otrzymały: Miasto Jasło, Brzyska, Jasienica Rosielna, Jedlicze, Gmina Jasło oraz Kołaczyce.
Sprzęt trafi do osób, które straciły dorobek życia w wyniku powodzi, która nawiedziła Podkarpacie pod koniec czerwca.

Nie można stać obojętnie, gdy takie nieszczęście dotyka sąsiadów. A w ten sposób w PGNiG postrzegamy mieszkańców Podkarpacia, gdzie działalność wydobywczą prowadzimy w zasadzie od zawsze. Dlatego bez wahania zdecydowaliśmy się ruszyć z pomocą rodzinom, które najbardziej ucierpiały w wyniku żywiołu – powiedział Jerzy Kwieciński, prezes PGNiG SA, w trakcie rozładowywania transportu ze sprzętem dla powodzian z Jasła.


Straty w mieście


Nawałnica, która nawiedziła Jasło 27 czerwca spowodowała w mieście ogromne straty. Do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jaśle wpłynęło 704 wnioski o udzielenie pomocy. Do końca lipca wydano 289 decyzji na wypłatę zasiłków do 6000 zł na kwotę 963 795 zł. Łącznie finanse na wypłatę zasiłków do 6000 zł przekazane przez Podkarpacki Urząd Wojewódzki wynoszą 1 466 300 zł. Ponadto wydano 36 decyzji na remont i odbudowę na łączną kwotę 604 450 zł. Środki przekazane przez Podkarpacki Urząd Wojewódzki na wypłatę zasiłków na remont wynoszą 971 tysięcy złotych. Złożono również zapotrzebowanie na wypłatę pieniędzy na remont 41 budynków na łączną kwotę 611 500 zł. Przeprowadzono 308 ekspertyz budowlanych oraz 105 ekspertyz pieca.


Dzięki wsparciu PGNiG do mieszkańców Jasła trafiło 27 kuchenek gazowych i 1 pralka. Podziękowania w imieniu obdarowanych mieszkańców oraz gmin z których oni pochodzą, przekazał burmistrz Jasła Ryszard Pabian. – Przy tego typu klęskach, jakie miały miejsce w tym roku, bez pomocy państwa i ludzi dobrej woli, nie jesteśmy w stanie sobie poradzić. Ta dzisiejsza pomoc pokazuje, że są ludzie, którzy tej pomocy udzielają, a ich solidarność, w takich chwilach, jest bardzo istotna. Za to wszystko serdecznie dziękujemy - powiedział burmistrz Jasła.


W sumie w ramach akcji pomocy dla powodzian wsparcie od PGNiG trafiło do 256 rodzin z 14 gmin z Podkarpacia. Otrzymały one łącznie 283 sztuki dużego sprzętu AGD: kuchenki, lodówki i pralki. Sprzęt został zakupiony przez Fundację PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza, której fundatorem jest PGNiG SA. Pomoc poszkodowanym była koordynowana z lokalnymi władzami administracji rządowej i samorządowej.