Seniorzy działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Tarnowcu udali się na wycieczkę do Przemyśla i Bolestraszyc.
W czwartek (18 maja) seniorzy działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Tarnowcu udali się na wycieczkę do Przemyśla i Bolestraszyc.

Kilkugodzinny spacer po centrum Przemyśla grupa rozpoczęła od Placu Niepodległości, przy którym znajduje się Muzeum Dzwonów i Fajek oraz Pomnik św. Jana Pawła II. Przewodnik przybliżył historię miasta i najważniejsze wydarzenia związane z Przemyślem.

seniorzy na wycieczce w Przemyślu

Kolejno uczestnicy udali się do kościoła Rzymskokatolickiego św. Marii Magdaleny - jednej z najbardziej okazałych świątyń w mieście. Następnie grupa skierowała swoje kroki do Archikatedralnego soboru grekokatolickiego św. Jana Chrzciciela, wybudowanego przez jezuitów w latach 1626-1632. Centralnym pkt świątyni jest bogato zdobiony ikonostas należący do zachodnioukraińskiego malarstwa cerkiewnego, który powstał w latach 80. XVII w. dla cerkwi klasztornej w Szczepłotach koło Krakowca. Od 1993r. znajduje się w obecnym miejscu.

Trzecim obiektem sakralnym i jednocześnie najważniejszym w całej Archidiecezji Przemyskiej, który odwiedzili uczestnicy wycieczki była Bazylika archikatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Jana Chrzciciela. Katedra, której budowę rozpoczęto w stylu gotyckim w 1452 na przestrzeni wieków targana była najazdami, częściowo ulegała zniszczeniu. Finalnie została przestylizowana wewnętrznie w 1774r na styl barokowy.

wycieczka sniorów do Przemyśla

Ostatnim pkt w zwiedzania w mieście było Muzeum Archidiecezjalne im. św. Józefa Sebastiana Pelczara Biskupa w Przemyślu - najstarsze muzeum na Podkarpaciu, piąte w kolejności najstarsze muzeum diecezjalne w Polsce. Funkcjonuje ono nieprzerwanie już od 1908r i wpisało się na stałe w kulturalną panoramę Przemyśla. Zbiory muzeum bejmują nie tylko sztukę sakralną, ale także zabytki archeologiczne, portrety osób duchownych i świeckich od XVII wieku, grafikę i exlibrisy, numizmaty oraz tkaniny. Większość posiadanych eksponatów trafiła do muzeum jako dary przekazane przez parafie z terenu diecezji oraz osoby prywatne.

Po przerwie obiadowej grupa udała się do Arboretum w Bolestraszycach którego dzieje sięgają XVIII w. Obecnie obszar ogrodu zajmuje 25 ha wypełnionych tysiącami drzew, krzewów i roślin zielnych i kwiatów, pośród których minęły ostatnie godziny wyjazdu.

Wycieczka seniorów do Bolesrraszyc

Pomimo chłodnej i deszczowej aury grupa w dobrych nastrojach wróciła wieczorem do Tarnowca.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.