Wigilia wśród społeczności przedszkolnej jest jednym z najpiękniejszych i najbardziej wzruszających momentów w roku. Dzieci ubrane w świąteczne stroje zasiadają do stołu, na którym znajdują się tradycyjne potrawy wigilijne.
15 grudnia w Przedszkolu Miejskim nr 9 z Oddziałami Specjalnymi i Oddziałami Integracyjnymi w Jaśle w Zespole Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle, odbyła się Wigilia. Wśród społeczności przedszkolnej, to jedna z najpiękniejszych i najbardziej wzruszających chwil w roku.

Była długo wyczekiwana przez dzieci i poprzedzona licznymi przygotowaniami: ubieraniem choinek, ustawianiem szopki, wykonywaniem stroików, ozdabianiem sal świątecznymi dekoracjami, okolicznościową scenografią.

Przybyli na nią zaproszeni goście: Ryszard Pabian-Burmistrz Miasta Jasła, Henryk Rak- Przewodniczący Rady Miejskiej Jasła, Renata Łaba- kierownik Wydziału Oświaty, Krystyna Długosz oraz Marta Oleszkowicz - kierownictwo Oddziału Rejonowego PCK w Jaśle, Anna Gubernat - Rutana- pracownik Fili nr 3 MBP w Jaśle, Przedstawiciele Rady Rodziców: Magdalena Jamer - Przewodnicząca, Magdalena Matysik- Augustyn- Zastępca, Monika Wietecha- Skarbnik, oraz gospodarze Aleksandra Zajdel - Kijowska Dyrektor Zespołu Szkół Miejskich Nr 3 w Jaśle, Aneta Koba - Wicedyrektor oraz ks. Radosław Banaś.
Zgromadzonych powitała Dyrektor i zaprosiła do obejrzenia Jasełek w wykonaniu dzieci z grup Słoneczka i Biedronki.

Widowisko jasełkowe "Ida dzieci do Jezuska", ukazały tradycyjnie postaci: Jezuska, Maryi, Józefa, Pastuszków, Trzech Króli i przypomniały zebranym wydarzenia sprzed ponad dwóch tysięcy lat. Zobaczyć można było również Aniołki, które wykonały klimatyczny taniec z kulami. Niezwykły był też układ taneczny Śnieżynek. Pojawiły się także współczesne akcenty: babcia i małe dzieci przedszkolne, ofiarowujące Dzieciątku swoje serduszka.

W jasełkach przedszkolaków nie zabrakło akcentów patriotycznych: przybyszy - przedstawicieli z różnych regionów Polski: Krakowianek i Krakowiaków oraz Górali i Góralek, Marynarzy z Pomorza, prezentujących zebranym charakterystyczne, wielobarwne stroje. Widowisko uświetniła nastrojowa oprawa muzyczna a szczególnie wzruszył wszystkich solowy występ Ksawerego z pastorałką "Podarunki z nieba". Wyjątkowy był też finał Jasełek- włączenie się wszystkich przedszkolaków i chóralne wykonanie pastorałki "Zaśpiewajmy kolędę Jezuskowi dziś".

W drugiej części wydarzenia ksiądz Radosław poświęcił opłatki, które zostały rozdane uczestnikom spotkania. Goście przekazali zebranym bożonarodzeniowe życzenia i okolicznościowe podarunki.
Następnie, zgodnie z polska tradycją, przekazywaną od stuleci, było symboliczne łamanie się opłatkiem i składanie życzeń, aby okazać sobie wzajemną sympatię, dzielić się radością.

W ostatniej części przedszkolnej Wigilii wszyscy zasiedli do nakrytych białymi obrusami stołów, aby uroczyście spożyć posiłek, a potem tradycyjnie odśpiewać kolędy.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.