Podsumowanie projektu "Okamgnienie - wrażliwi na czytanie" w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle.
W "okamgnieniu" zostały zrealizowane wspólnie podjęte działania dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle, które miały przybliżyć odbiorcom literaturę "wrażliwą" i komunikatywną, m.in. poezję czy prozę. W ramach trwania projektu w 2023 r. gościli przedstawiciele świata książki i sztuki: Teatr Uszyty, Beatę Ostrowicką, Jolę Richter-Magnuszewską, Bogusia Janiszewskiego i Robert Janowskiego. Prócz spotkań, warsztatów i spektaklu obyły się akcje oraz konkursy, w które chętnie angażowali się czytelnicy i sympatycy książki.

Poniżej prezentujemy kalejdoskop działań zrealizowanych w ramach projektu:
15-30 maja w ramach akcji "Książki na wolności" stworzyliśmy instalację z książek wycofanych z bibliotecznych zbiorów lub podarowanych bibliotece przez czytelników. Odbiorcy mogli bezpłatnie zabierać interesujące ich egzemplarze, by cieszyć się w domu lekturą. Dzięki temu ponad 200 książek znalazło nowe adresy i umila czas swoim właścicielom. Akcja skierowana była do dzieci, młodzieży oraz dorosłych i seniorów, którzy z wielkim zaangażowaniem a jednocześnie zaskoczeniem zrywali książki, które powieszono na parkanie SP nr 4, wzdłuż ul. Wincentego Pola.
7 lipca 2023 r. w Parku Miejskim w ramach wydarzenia "Radosne słowa i obrazy" dzieci wraz z rodzicami i dziadkami wzięły udział w międzypokoleniowym spektaklu "Ananas". Po zakończeniu przedstawienia najmłodsi zapoznali się z formami teatralnymi wykorzystanymi w spektaklu. Biorąc udział w warsztacie prowadzonym przez K. i A. Kopczyków mogli także obejrzeć z bliska lalki, elementy scenografii oraz wcielić się w rolę aktorów.


3-14 września gościliśmy Bogusia Janiszewskiego, edukatora a przede wszystkim autora poczytnej serii książek popularnonaukowych dla dzieci i młodzieży: "To, o czym dorośli ci nie mówią". W czasie warsztatów "Emocje" młodzi odbiorcy poszukali odpowiedzi na pytanie skąd się biorą emocje oraz co je w nas wyzwala. Tuż po dyskusji na wspomniany temat nawiązującej do jednej z książek autora, wszyscy uczestnicy spotkania udali się w kupiecką wędrówką, stając się dzięki temu prawdziwymi przedsiębiorcami. Spotkanie autorskie "To co nas dotyczy" z kolei było okazją do zapoznania się z szerszą tematyką książek autora. Odbiorcy poznali m.in. Kurzola, sympatycznego bohatera najnowszej publikacji.

6-24 września za pośrednictwem profilu Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle na portalu społecznościowym Facebook zaprosiliśmy naszych czytelników do udziału w konkursie "Recenzją do mnie mów!" na recenzję książkową po to, aby zaangażować sympatyków książki do dzielenia się swoim zdaniem na temat literatury dostępnej w bibliotece. Zwycięskie recenzje nagrodzono, opublikowano oraz ich teksty dołączono do pozycji książkowych o których mówią. Stały się dobrą formą promocji czytelniczej.

27 października odbyły się dwa spotkania z autorką książek dla dzieci i młodzieży - Beatą Ostrowicką "Dobre relacje", podczas których m.in. najmłodsi przekonali się jak kształtować wzajemne więzi na przykładzie perypetii bohaterów sympatycznych historii oraz opowieści zamkniętych na kartach książek autorki.
8 listopada odbył się konkurs literacko-artystyczny "Bycie sobą - najlepszą metodą!" na podstawie książki autorstwa Marty Guśniowskiej oraz Joli Richter-Magnuszewskiej. Zadaniem jego odbiorców było zilustrowanie fragmentu lektury dowolną techniką plastyczną. 14 listopada uczestnicy zmagań artystycznych wzięli udział w spotkaniu autorskim z elementami warsztatu z Jolą Richter-Magnuszewską "Z jaszczurunią przez świat". Na zakończenie poznaliśmy zwycięzców konkursu. Na laureatów czekały nagrody.

7 listopada w ramach wydarzenia "Subtelność słowa" gościliśmy Roberta Janowskiego - piosenkarza, aktora, poetę, znanego z ekranów telewizyjnych oraz popularnego musicalu "Metro". Osią spotkania stała się rozmowa podyktowana książką "Przypadki" stanowiącą wywiad-rzekę, w której to Robert Janowski odkrywa przed czytelnikami tajniki swoich początków, ukazuje ścieżkę życiowo-zawodową. Odbiorcy wysłuchali także utworów poetyckich autora, pochodzących z jego ostatniego tomiku poezji "Anioły". Subtelne frazy pobudziły do rozmowy na temat tego, jakie wydarzenia, motywy czy teksty nadają formę jego twórczości.
14 listopada sympatycy czytania wzięli udział w akcji "Ukryty przekaz!" Odwiedzając bibliotekę w zwracanych książkach pozostawiali krótkie komunikaty - opinie w formie autorskich: sloganów, fraz, przymiotników lub grafik wyrażających ich emocje po lekturze. Na wszystkich biorących udział w akcji czekały gadżety projektowe.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.