Gminna Biblioteka Publiczna w Jaśle z siedzibą w Szebniach i jej filie biblioteczne otrzymały od prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy podziękowanie za udział w Narodowym Czytaniu „Balladyny” Juliusza Słowackiego.
Gmina Jasło otrzymała pamiątkowe wydanie „Balladyny” oraz list wraz z fotografią pary prezydenckiej.

Narodowe Czytanie „Balladyny” odbyło się w Trzcinicy, przy altanie w nowym, odrestaurowanym budynku byłej plebanii parafialnej, w którym od niedawna mieści się siedziba Filii Gminnej Biblioteki Publicznej.

W tym roku w całym kraju czytano wybitne dzieło polskiego romantyzmu - „Balladynę” Juliusza Słowackiego. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, zawsze cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Co roku lekturą spotkania jest inne dzieło klasyki literatury polskiej, wybierane spośród propozycji w ogłoszonym wcześniej plebiscycie. Gminna Biblioteka Publiczna w Jaśle z/s w Szebniach wraz z filiami uczestniczy w akcji od samego początku. Co roku spotkanie odbywa się w innej miejscowości Gminy Jasło, jest otwarte dla wszystkich mieszkańców, a do udziału zachęcana jest szczególnie młodzież.

Tym razem, przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności, w plenerowym, wspólnym czytaniu uczestniczyli uczniowie ostatnich klas Szkoły Podstawowej w Trzcinicy wraz z opiekunami.