Ks. Bronisław Ludwik Wojdyła urodził się 16 czerwca 1941 w Ujeździe w Polsce. Jego kulminacyjnym osiągnięciem było zaprojektowanie, nadzorowanie, a przede wszystkim zebranie funduszy i organizacji budowy najwyższego w Polsce krzyża tzw. Milenijnego Krzyża.
Ks. Bronisław Ludwik Wojdyła, lat 82, z Chicago w stanie Illinois, zmarł spokojnie w swoim domu w czwartek 25 stycznia 2024 r. po długiej walce z chorobą Alzheimera. Urodził się 16 czerwca 1941 w Ujeździe w Polsce.
Poprzedzony śmiercią przez rodziców Jana i Genowefę Wojdyłów, kochającego brata Stanisława Wojdyłę i kochającą siostrę Helenę Pakla, szwagra Józefa Kulę i prabratanka Charles Nagel.
Pozostawił w żałobie siostrę Zofię, brata Mieczysława i Wacława, bratową Janine Wojdyła i męża śp. siostry Heleny - Jerzego.

Miał 19 siostrzenic i siostrzeńców z małżonkami, 36 pra-siostrzenic i siostrzeńców. Wielu kochanych kuzynów mieszkających w Stanach Zjednoczonych i w Polsce.
Do Stanów Zjednoczonych przybył w 1965 r. W listopadzie 1968 r. w St. Louis, Missouri przyjął święcenia kapłańskie. Później pełnił funkcję proboszcza w parafiach w Św. Marii w St. Louis, Św. Jadwigi i Dobrego Pasterza w Chicago. Międzyczasie założył kościół misyjny w Brazylii. Do przejścia na emeryturę w wieku 70 lat pełnił funkcję pomocnika w Archidiecezji Chicagowskiej.
Oprócz obowiązków kapłańskich, w 1972 roku jego pasja, patriotyzm i miłość do polskiej kultury i folkloru przekształciły się w założenie Polskiej Organizacji Młodzieży, a później Zespołu Tanecznego i Teatru Rzeszowiacy. Zespół ten brał udział i zdobywał wiele nagród w lokalnych i międzynarodowych festiwalach folklorystycznych oraz przedstawieniach teatralnych. Później założył Centrum Kultury Polskiej im. Jana Pawła II w Chicago. Reżyserował i opracował choreografię wielu znanych dzieł spektakularnych, spektakli teatralnych, m.in.: Niemcy, Gość Oczekiwany, Szczęśliwy Żebrak. Utwory jego autorstwa to: Wesele Rzeszowskie, Batory w Świat, Od Lecha Do Lecha, Noc Betlejemska, Hej Kolenda, Kolenda, Noc Świętojańska.

Jego największym osiągnięciem na arenie propagowania kultury Polskiej było przedstawienie teatralne Misterium Biblijne "Bóg, Chrystus, i Człowiek" które było wystawiane w Chicago i w Polsce. Przedstawienie to odtwarzało biblijną interpretację stworzenia i zbawienia świata, od zarania dziejów, aż do ukrzyżowania Chrystusa.
Przez wiele lat był także sponsorem i producentem polskiej audycji religijnej w rozgłośni radiowej WOPA pod nazwą Anioł Pański i Pan z Wami.

Jego kulminacyjnym osiągnięciem było zaprojektowanie, nadzorowanie, a przede wszystkim zebranie funduszy i organizacji budowy najwyższego w Polsce krzyża tzw. Milenijnego Krzyża na terenie rodzinnym w Ujeździe, Parafia Brzyska, woj. Podkarpackie.

Ks. Bronisław Wojdyła był wspaniałym Kapłanem, którego życiową misją była służba Bogu, Kościołowi, kulturze Polskiej i ludziom. Wielu korzystało z jego hojności i dobroci. Był człowiekiem wielu talentów, lubił podróżować i zwiedził prawie cały świat nigdy nie poddając się trudnościom życia. Był bardzo rodzinny, kochającym synem, bratem, kuzynem, wujkiem i przyjacielem, szanowanym przez wiele osób. W czasie choroby był pod opieką rodziny. Będzie nam go bardzo brakowało nich pamięć o nim zostanie z nami na zawsze. Niech odpoczywa w pokoju wiecznym.

Wojciech Gajda

~iza

30-01-2024 08:20 3 2

A czemu nie ma informacji do jakiego Kościoła należał? - a to ciekawe tematy
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.