W Dębowcu w minioną sobotę odbyło się otwarcie Izby Muzealnej.
W sobotnie popołudnie (27 stycznia) odbyło się uroczyste otwarcie Izby Muzealnej w Dębowcu. Przybyłych na to wydarzenie zaproszonych Gości oraz Mieszkańców przywitał Wójt Gminy Dębowiec - Marcin Bolek, zaznaczając w swoim przemówieniu, iż jest to historyczny moment dla całej społeczności lokalnej. Znajdujące się tutaj zbiory poświęcone są historii Gminy Dębowiec i świadczą o przeszłości naszych przodków oraz pozwalają odkrywać dziedzictwo kulturowe.

otwarcie izby muzuealnej w Dębowcu

Gospodarz Gminy w swoim wystąpieniu podziękował wszystkim zaangażowanym w powstanie Izby Muzealnej i jej wyposażenie w niezwykle cenne historycznie eksponaty. Słowa uznania skierował w stronę Stowarzyszenia Miłośników Dębowca i Okolicy na czele z Panią Małgorzatą Nowakowską - Prezes Stowarzyszenia, Gwardii Dębowieckiej, Stowarzyszenia Kosynierów Parafii Cieklin oraz Ochotniczych Straży Pożarnych Gminy Dębowiec.

Szczególne podziękowania skierował także w stronę druha Pawła Pierzowicza - pasjonata i kolekcjonera pamiątek strażackich, który to z wielkim zaangażowaniem gromadził poszczególne eksponaty, znajdujące się w gablotach strażackich. Nie zabrakło słów wdzięczności w kierunku Urszuli Misiołek, która odpowiedzialna jest za zaprojektowanie ekspozycji i aranżacji pomieszczeń. Wójt Gminy nie zapomniał również w swoich podziękowaniach o wszystkich darczyńcach, którzy przekazali swoje prywatne zbiory.

W wydarzeniu udział wzięli również: Maria Kurowska - poseł na Sejm RP, Bogdan Rzońca - poseł do Parlamentu Europejskiego, Ryszard Lisowski - Radny Powiatowy, jako reprezentant Starosty Jasielskiego, Mariusz Świątek - Dyrektor Muzeum Regionalnego w Jaśle, Piotr Zoła - Sekretarz Gminy Dębowiec oraz Teresa Pachana - Przewodnicząca Rady Gminy Dębowiec wraz z Radnymi. Obecni byli również proboszcz Parafii Dębowiec - ks. Leszek Kwiatkowski i ekonom Bazyliki Mniejszej - ks. Adam Schielmann, dyrektorzy jednostek organizacyjnych, Gminnej Biblioteki Publicznej, przedstawiciele lokalnych stowarzyszeń oraz pracownicy Urzędu Gminy.

Izba Muzealna w Dębowcu

Prezes Stowarzyszenia Miłośników Dębowca i Okolicy Małgorzata Nowakowska zabierając głos podziękowała wszystkim zaangażowanym w powstanie Izby Muzealnej, w której można będzie ocalić od zapomnienia pamiątki dawnego życia naszego regionu. Kolejno zaproszeni Goście wygłaszali okolicznościowe przemówienia, zaś na zakończenie Urszula Misiołek w krótkim wystąpieniu zaprezentowała opis poszczególnych ekspozycji, podzielonych tematycznie na dwa działy.

Kolejno przedstawiciele poszczególnych stowarzyszeń oraz zaproszeni Goście na czele z Gospodarzem Gminy i Przewodnicząca Rady Gminy dokonali uroczystego przecięcia wstęgi, a następnie ks. Leszek Kwiatkowski poświęcił pomieszczenia Izby Muzealnej. Na zakończenie przybyli Goście dokonywali pamiątkowe wpisy w kronice.

Izba Muzealna w Dębowcu wyposażona jest w nowoczesny sprzęt multimedialny i aplikację, która gromadzi najważniejsze informacje o historii Gminy Dębowiec, liczne ciekawostki i galerie zdjęć.

Izba Muzealna otwarta jest w:
- środy w godz. 9:00 - 16:00
- soboty 9:00 - 13:00

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.