Niezbyt znane Pasmo Brzanki na Pogórzu Ciężkowickim było celem zimowej wycieczki turystyczno-krajoznawczej, która w sobotę, 27 stycznia br., zainicjowała ferie z Jasielskim Domem Kultury.
Był to pierwszy w 2024 r. wyjazd zorganizowany wspólnie przez Klub Kulturalno-Turystyczny JDK i Polskie Towarzystwo Turystyczno Krajoznawcze Oddział w Jaśle.

28-osobowa grupa turystów, pod kierownictwem przewodnika PTTK Tomasza Wrony, rozpoczęła sobotnią wyprawę w teren od zwiedzenia Izby Regionalnej "Zapiecek" im. Seweryna Udzieli w Rzepienniku Suchym. Izba została założona w Gminnym Ośrodku Kultury, mającym siedzibę w zabytkowym budynku szkoły ludowej z 1888 r. "Zapiecek" posiada bogate zbiory, o których opowiedział zwiedzającym miejscowy etnograf Krzysztof Cygar, zwracając szczególną uwagę na unikatowe, przeszło 100-letnie przedmioty codziennego wówczas użytku, takie jak: żarna, nosidła do wiader z wodą, szkolne kałamarze itp.

Zwiedzanie z KK-T JDK i PTTK w Jaśle

Następnie wędrowcy ruszyli w około 6-kilometrową trasę wiodącą z Żurowej na grzbiet Góry Pasiej, znanej ze skalnej grzędy, która dziś jest pomnikiem przyrody, a niegdyś była miejscem pogańskiego kultu. Szli wzniesieniami porośniętymi buczyną karpacką, a na dalszym odcinku lasem jodłowo-bukowym, podziwiając otulony śniegiem krajobraz. Spod białego puchu wyłaniały się od czasu do czasu głazy piaskowca istebniańskiego. W zimowej szacie wspaniale prezentował się okazały dom - zamczysko w Jodłowce Tuchowskiej nieopodal, którego znajduje się schronisko i wieża widokowa z miejscem biwakowym. Nim wędrowcy rozgościli się w rozgrzanym wnętrzu prywatnej bacówki, skierowali się na szczyt Brzanki, gdzie w najwyższym punkcie przy kopcu kamieni, zrobili sobie pamiątkowe fotki. Atrakcją zimowej przechadzki było jak zwykle ognisko z pieczeniem kiełbasek przy wieży widokowej oraz gorąca herbata w schronisku.

Ostatnim punktem programu wycieczki było zwiedzanie Muzeum Etnograficznego "Grociarnia" w miejscowości Jastrzębia, uchodzącej za lokalną stolicę folkloru pogórzańskiego, a leżącej na wzniesieniach Pogórza Rożnowskiego. Po muzeum znajdującym się w miejscowym domu kultury oprowadził gości z Jasła gospodarz obiektu Stanisław Deś, doskonale znający każdy eksponat z bogatych zbiorów. Najstarszym z nich jest pochodzący z Górnej Jastrzębi drużbak, czyli wydrążona w pniu drzewa cembrowina studni. Jak wyjaśnił przewodnik, drużbak ma około 200 lat, a drewno, z którego powstał około 400 lat.

Stanisław Deś nie ograniczył się do opowiedzenia turystom o zbiorach muzealnych. Jako wielki pasjonat kultury pogórzańskiej zaprezentował im również regionalne tańce, pokazując kroki i zachęcając do pląsów w takt muzyki oraz intonował biesiadne piosenki przy kawie i herbacie, przygrywając na harmonii. Wprawił uczestników wycieczki w tak dobry humor, że niemal wszyscy wracali do Jasła ze śpiewem na ustach.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.