76 pocisków artyleryjskich znaleziono na terenie jednego z zakładów pracy przy ul. Mickiewicza w Jaśle. Amunicja pochodziła z czasów II wojny światowej. W miniony poniedziałek, 8 czerwca, saperzy wywieźli niewybuchy na poligon.
Na arsenał z czasów II wojny światowej natrafił w miniony piątek (5 czerwca) operator koparki podczas prac na terenie jednej z firm przy ul. Mickiewicza w Jaśle. Wydobył z ziemi dwa pociski artyleryjskie o długości około 60 centymetrów. Około godziny 15 o znalezisku powiadomiono policję.

- Skierowani na miejsce policjanci z nieetatowej grupy rozpoznania minersko - pirotechnicznego jasielskiej komendy, potwierdzili to zgłoszenie. Ponieważ zachodziło podejrzenie, że w tym rejonie może znajdować się więcej amunicji z czasów wojny, policjanci zabezpieczyli ten teren do czasu przyjazdu saperów z 21 Batalionu Dowodzenia w Rzeszowie - relacjonuje podkomisarz Piotr Wojtunik, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Jaśle.

znaezione niewybuchy

Od piątku policjanci z jasielskiej komendy zabezpieczali miejsce odnalezienia amunicji z czasów II wojny światowej. Saperzy sprawdzili teren i znaleźli 17 pocisków artyleryjskich kaliber 152 mm, 56 pocisków kaliber 122 mm., 3 pociski kaliber 105 mm., a także 6 rozpołowionych korpusów pocisków oraz zapalnik.

Niebezpieczne materiały wybuchowe trafiły w poniedziałek (8 czerwca) na wojskowy poligon, gdzie zostaną zutylizowane.

- Jeśli znajdziemy niewybuchy lub niewypały, pod żadnym pozorem nie wolno ich dotykać ani przenosić, a także nie wolno wrzucać ich do ognia, stawu, jeziora czy rowu. Miejsce znalezienia należy w sposób wyraźny oznaczyć, zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych i niezwłocznie poinformować odpowiednie służby, w tym Policję - przypomina podkomisarz Piotr Wojtunik.
Udostępnij ten artykuł znajomym: