Dzisiaj, 1 listopada, przypada dzień Wszystkich Świętych. Będzie on całkowicie inny ze względu na zamknięcie przez rząd cmentarzy w całym kraju.
Zgodnie z tradycją 1 listopada Polacy masowo odwiedzali cmentarze, pamiętając o bliskich i bohaterach narodowych. Przed wieloma nekropoliami odbywały się w tym dniu kwesty na ratowanie zabytkowych nagrobków. W tym roku wszystko jest inne. Koronawirus paraliżuje nasze życie. Epidemia przybiera na sile, dlatego rząd postanowił zamknąć wszystkie nekropolie w kraju na trzy dni. - Uznaliśmy, że tradycja jest mniej ważna niż życie - podkreślał w miniony piątek premier Mateusz Morawiecki i apelował do seniorów o pozostanie w domach.

Kościół katolicki 1 listopada obchodzi Uroczystość Wszystkich Świętych. - „W tym dniu Kościół wspomina wszystkich tych, którzy osiągnęli wieczne szczęście przebywania z Bogiem w niebie. Kościół wspomina nie tylko oficjalnie uznanych świętych, czyli beatyfikowanych i kanonizowanych, ale także wszystkich wiernych zmarłych, którzy już osiągnęli zbawienie i przebywają w niebie. Widzi w nich swoich orędowników u Boga i przykłady do naśladowania. Wstawiennictwa Wszystkich Świętych wzywa się w szczególnie ważnych wydarzeniach życia Kościoła. Śpiewa się wówczas Litanię do Wszystkich Świętych, która należy do najstarszych litanijnych modlitw Kościoła” - czytamy na stronie Diecezji Rzeszowskiej.