Dzisiaj, 1 listopada, rano zmarł ks. Stanisław Mac, emerytowany proboszcz parafii katedralnej w Rzeszowie. Jako wikariusz pracował w naszym regionie m.in. w Brzyskach i Starym Żmigrodzie, a także w Zręcinie i Krośnie.
Ksiądz infułat Stanisław Mac zmarł na plebanii parafii katedralnej w wieku 84 lat i w 60. roku kapłaństwa. Był pierwszym proboszczem i budowniczym katedry rzeszowskiej, byłym prepozytem (przewodniczącym) Kapituły Katedralnej i długoletnim dziekanem dekanatu Rzeszów-Katedra. Od 2011 roku przebywał na emeryturze.

Eksporta do kościoła katedralnego odbędzie się 4 listopada 2020 r. (środa) o godz. 15.00. Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona 5 listopada (czwartek) o godz. 11.00. Po Eucharystii ciało księdza infułata zostanie przewiezione na cmentarz Wilkowyja w Rzeszowie.

Ksiądz Stanisław Mac urodził się 27 kwietnia 1936 r. w Cieszacinie koło Jarosławia. Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego w Jarosławiu wstąpił do Seminarium Duchownego w Przemyślu. 12 czerwca 1960 r. w Przemyślu przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa Franciszka Bardy. Pracował jako wikariusz w Zręcinie, Brzyskach, Starym Żmigrodzie, Krośnie i Kosinie.
W 1972 r., jako wikariusz parafii w Słocinie, rozpoczął duszpasterstwo na osiedlu Drabinianka w Rzeszowie. W 1976 r. został pierwszym proboszczem nowo utworzonej parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Rzeszowie i rozpoczął budowę nowego kościoła, który w 1991 r. konsekrował Jan Paweł II, a który od 1992 r. jest katedrą diecezji rzeszowskiej. W 2005 r. został protonotariuszem apostolskim (infułatem). Od 2011 r. przebywał na emeryturze w parafii katedralnej. Zmarł 1 listopada 2020 r.