Bezpiecznie nad wodą - pokazy ratownictwa wodnego odbyły się na basenie MOSiR w Jaśle.
21 lutego br. na basenie MOSiR w Jaśle odbył się pokaz ratownictwa wodnego. W wydarzeniu uczestniczyło około 200 uczniów jasielskich szkół podstawowych, którzy mogli poznać zasady udzielania pierwszej pomocy i bezpiecznego zachowania nad wodą.

W trakcie pokazu zademonstrowano przykłady akcji ratunkowych z wykorzystaniem sprzętu takiego jak pas ratunkowy "węgorz", bojka ratunkowa "pamelka" i koło ratunkowe śródlądowe. Symulowano akcje z jednym ratownikiem i jednym tonącym oraz z jednym ratownikiem i dwoma tonącymi. Pokazano również przykład ratowania tzw. "agresywnego" tonącego, który będąc w stanie paniki stanowi szczególne zagrożenie dla osoby ratującej.

Po zakończeniu pokazu uczestnicy mogli samodzielnie poćwiczyć resuscytację krążeniowo-oddechową, zbadać ciśnienie, poziom cukru, a także zmierzyć swoje BMI przy pomocy specjalnej wagi fitness. Ratownicy byli dostępni dla każdego, kto chciał porozmawiać na tematy związane z ratownictwem wodnym lub zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

Ideą akcji było unaocznienie konsekwencji wynikających z lekkomyślności i brawury, a także podniesienie świadomości i odpowiedzialności za zdrowie i życie swoje i innych.

Wypoczywając nad wodą należy pamiętać o podstawowych zasadach:
- Korzystamy tylko i wyłącznie z obiektów wodnych i kąpielisk oznakowanych kiedy obecny jest ratownik,
- Nie skaczemy do nieznanej wody. Skok do wody płytkiej lub bez sprawdzenia podłoża może prowadzić do poważnych urazów, w tym urazu kręgosłupa i koniecznością poruszania się na wózku inwalidzkim,
- Po nasłonecznieniu i przed wejściem do wody należy schłodzić ciało, aby uniknąć szoku termicznego,
- Nie wchodzimy do wody pod wpływem środków odurzających i alkoholu.
- Pokaz został przygotowany przez Polski Instytut Rozwoju Kultury Fizycznej i Sportu, a sfinansował go kwotą 4 tys. zł Powiat Jasielski. W wydarzeniu uczestniczył Jan Muzyka - etatowy członek Zarządu - Powiatu w Jaśle i Monika Niziołek - Naczelnik Wydziału Promocji i Spraw Społecznych SP w Jaśle.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.