132 uczniów z pond 40 szkół podstawowych rywalizowało w XI edycji Konkursu Wiedzy Technicznej i Motoryzacyjnej zorganizowanego przez Zespół Szkół Mechanicznych w Krośnie.
Dzisiaj (19 marca) w Zespole Szkół Mechanicznych w Krośnie odbył się finał wojewódzkiego konkursu wiedzy technicznej i motoryzacyjnej. Tradycyjnie już, zakres tematyczny obejmował treści zawarte w obowiązującej podstawie programowej nauczania techniki i fizyki szkoły podstawowej oraz szczegółowe treści z zakresu motoryzacji, uwzględniające zarówno historię wynalazków, zastosowanie nowoczesnych technologii oraz podstawowe pojęcia związane z przepisami ruchu drogowego.

Konkurs Wiedzy Technicznej i Motoryzacyjnej w Mechaniku 2024

W oficjalnym otwarciu konkursu wzięli udział przewodniczący Rady Miasta Krosna Zbigniew Kubit, zastępca prezydenta Krosna Bronisław Baran, podkarpacki wicekurator oświaty Stanisław Fundakowski.

- Konkurs dla Zespołu Szkół Mechanicznych jest doskonałą promocją, ale i okazją do przygotowania zadań, dzięki którym uczniowie mogą się wykazać już zdobytą wiedzą. Chciałbym, żeby wszyscy mieli satysfakcję, że wzięli udział w tym konkursie, choć wiadomo, że nie wszyscy mogą zająć pierwsze miejsce powiedział podczas oficjalnego otwarcia Bronisław Baran.

W tym roku do zmagań konkursowych zgłosiło się aż 132 uczniów reprezentujących szkoły podstawowe z: Dobieszyna, SP nr 6 z Sanoka, Wietrzna, Dydni, Bóbrki, Wrocanki (gm. Miejsce Piastowe), Rogów, Zalesia, Targowisk, SP nr 4 z Krosna, Blizianki, Królika Polskiego, Łubienka, SP nr 14 z Krosna, Wróblika Szlacheckiego, Kołaczyc, Jabłonicy Polskiej, Łężyn, Zręcina, Dukli, SP nr 12 z Krosna, SP nr 10 z Krosna, Równego, Głowienki, Komborni, Iskrzyni, Pustyni, Stępiny, Krościenka Wyżnego, Klimkówki, Milczy, Glinika Polskiego, Draganowej, Rogów, Żeglec, Świerzowej Polskiej, SP nr 1 z Frysztaka, SP nr 8 z Krosna, Przybówki, SP nr 1 z Jasła, Zespołu Szkół w Chorkówce, Jedlicza, Dukli, Sieniawy, Wrocanki (gm. Tarnowiec), Kobylan.

Konkurs Wiedzy Technicznej i Motoryzacyjnej w Mechaniku 2024

Konkurs składał z trzech części. W pierwszej uczniowie rozwiązywali test składający się z 30 pytań, druga polegała na wykonaniu zadań z wykorzystaniem wiedzy technicznej w pracowniach zlokalizowanych na terenie szkoły. Do finałowej części, czyli jazdy z wykorzystaniem symulatora jazdy samochodem, zakwalifikowano dziesięciu uczniów, którzy w dwóch pierwszych częściach zdobyli największą ilość punktów.

Zwycięzcą 11. edycji Konkurs Wiedzy Technicznej i Motoryzacyjnej został Gabriel Gródek ze Szkoły Podstawowej nr 10 z Krosna, który wyprzedził Luke Walsha (SP Jedlicze). Na trzecim miejscu uplasował się Karol Szyndak (SP Draganowa), na czwartym Paweł Rospond (SP Łężyny), a na piątym Michał Gawron (SP Zręcin).

Konkurs Wiedzy Technicznej i Motoryzacyjnej w Mechaniku 2024

Laureaci pięciu pierwszych miejsc otrzymali nagrody ufundowane przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Krośnie oraz krośnieńskie firmy: Eba, Glob Cars, Eurosim3, Splast i Wietpol Aerospace. Zwycięzca odjechał na nowym rowerze. Nagrodę otrzymał także Kamil Zabawa z SP nr 1 w Jaśle, który miał najlepszy czas na symulatorach oraz Jan Sieniwski, opiekun zwycięzcy konkursu.
Nagrody wręczyli prezydent Krosna Piotr Przytocki, zastępca prezydenta Bronisław Baran, dyrektor "Mechanika" Bogdan Adamski oraz przedstawiciele sponsorów.

- Bardzo się cieszę, że chcecie zdobywać wiedzę, podnosić jej jakość, bo to na pewno będzie sprzyjało kreowaniu waszej postawy i zdobywaniu wykształcenia na najwyższym poziomie. Gospodarka polska czeka na dobrze przygotowane kadry i myślę, że ten konkurs również temu służy - podkreślił podczas zakończenia konkursu prezydent Piotr Przytocki.

Dyrektor Bogdan Adamski przypomniał, że w ofercie "Mechanika" na nowy rok szkolny znalazły się zawody, w których szkoła kształci obecnie: technik mechanik lotniczy, technik pojazdów samochodowych, technik mechatronik, technik mechanik i technik robotyk.

- Są to kierunki, które zaliczamy do zawodów nowoczesnych technologii. Absolwenci bez problemów znajdują prace w firmach tak zwanej innowacyjnej gospodarki - stwierdził dyrektor Bogdan Adamski.

Z kolei w szkole branżowej I stopnia można się kształcić na kierunku mechatronika oraz mechanik pojazdów samochodowych i są to również zawody, gdzie absolwenci potrzebni sa na rynku pracy.

- Co roku analizujemy dane urzędów pracy o zawodach deficytowych i nadwyżkowych i wiemy, że występuje zapotrzebowanie na zawody, w których kształci nasza szkoła. Uwzględniamy też to, co się dzieje w Krośnie, okolicach i naszym regionie - jakie firmy działają, bądź planują rozpocząć działalność - dodał Bogdan Adamski.

Nad sprawnym przebiegiem konkursu czuwali nauczyciele, pracownicy i uczniowie "Mechanika" pod kierunkiem Moniki Horodyskiej.
Patronat honorowy sprawowali Podkarpacki Kurator Oświaty i Prezydent Miasta Krosna.

Zobacz zdjęcia


Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.