W Jaśle w Szpitalu Specjalistycznym otwarto Centrum Zdrowia Psychicznego. W wybudowanym za ponad 21,6 mln złotych obiekcie mieścić się będzie oddział stacjonarny, dzienny oraz poradnie specjalistyczne.
W środę (3 kwietnia) oddano do użytkowania i poświęcono nową siedzibę Centrum Zdrowia Psychicznego Szpitala Specjalistycznego w Jaśle. To nowoczesny piętrowy budynek wraz z podpiwniczeniem, połączony łącznikiem z głównym szpitalem, w którym mieścić się będzie m.in. oddział psychiatryczny, dzienny oddział psychiatryczny, Poradnia Zdrowia Psychicznego oraz Poradnia Leczenia Uzależnień.

Podczas uroczystości starosta podkreślał, że: Dzisiejszy dzień bez wątpienia jest bardzo ważnym dniem dla jasielskiej służby zdrowia. Wpisze się na karty historii ochrony zdrowia w powiecie jasielskim. Dzisiaj, 3 kwietnia 2024 roku, po wielu długich i żmudnych chwilach oddajemy do użytkowania jedną z największych inwestycji w dziejach powiatu - Centrum Zdrowia Psychicznego Szpitala Specjalistycznego w Jaśle. Dzisiejszy dzień to również okazja, by podziękować wszystkim tym, którzy przyczynili się do realizacji tego projektu - polskiemu rządowi na czele z premierem Mateuszem Morawieckim, parlamentarzystom, wojewodzie oraz pracownikom Urzędu Wojewódzkiego, pracownikom szpitala, radnym i służbom starostwa. - mówił starosta - Droga do osiągnięcia celu jakim była nowa siedziba oddziału psychiatrycznego była długa i żmudna. Jednak Zarządowi Powiatu i Radzie Powiatu w Jaśle przyświecał cel, aby zapewnić pacjentom godne warunki pobytu i leczenia oraz poprawić warunki pracy personelu medycznego i technicznego. Udało się. Jesteśmy dzisiaj w nowo powstałym Centrum Zdrowia Psychicznego. Budynek ten jest budynkiem na miarę XXI wieku. W jednym miejscu mieści się poradnia psychiatryczna, poradnia terapii uzależnień, pobytu dziennego, świetlice, czyli całe zaplecze, które powinno być przy tym oddziale i w ogóle przy Centrum Zdrowia Psychicznego. Takie rozwiązanie pozwoli nieść kompleksową pomoc pacjentom, poprawiając ich komfort i bezpieczeństwo - wyjaśnił.

Całkowity koszt jej realizacji, tj. dokumentacja projektowa, roboty budowlane, zagospodarowanie terenu wokół pawilonu oraz dostawa i montaż niezbędnego wyposażenia, to 21 655 745 złotych, przy dofinansowaniu z subwencji budżetu państwa w wysokości 12 709 820 zł. Dotacja Powiatu Jasielskiego wynosiła 7 038 114 zł, a wkład własny szpitala: 1 907 811 zł.

- Istotne jest to, że pacjenci oddziału psychiatrycznego będą mieli szybszy dostęp do diagnostyki, którą szpital zapewnia, jak również do konsultacji pozostałych lekarzy. Pacjenci z pozostałych oddziałów będą mieli szybszy dostęp do konsultacji lekarzy psychiatrów, psychologów, psychoterapeutów. Jest to bardzo istotne dla działalności szpitala. Natomiast jeżeli państwo zwrócicie uwagę na sam obiekt - on jest w takiej stonowanej kolorystyce. Dlaczego? Dlatego, że nie tylko istotna jest walka z niepełnosprawnością tak jak większość z nas sobie wyobraża, czyli windy, podesty, ale również kolorystyka. Ta stonowana kolorystyka również jest wyrazem zauważania tych potrzeb pacjentów. Przy tym projekcie najważniejsi są pacjenci, ale bardzo ważna jest kadra medyczna, żeby mogła pracować w odpowiednich warunkach. Myślę, że to zostało dotrzymane i nie tylko pacjentom, ale również pracownikom będzie się dobrze w tych warunkach pracować - powiedziała Beata Trzop, dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Jaśle.

Dyrektor podziękowała Zarządowi oraz Radzie Powiatu w Jaśle za dofinansowanie zadania i pomoc w pozyskaniu środków rządowych. Obiekt jest gotowy na przyjęcie 38 pacjentów (14 miejsc na odcinku obserwacyjnym i 24 w diagnostyczno-obserwacyjnym).

Do nowego budynku w pierwszej kolejności planowana jest przeprowadzka oddziału stacjonarnego. Jako następny dołączy tutaj oddział dzienny, a na samym końcu poradnie specjalistyczne.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.