Przy pomniku "Golgota Wschodu" w Jaśle odbyły się główne uroczystości rocznicowe zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej.
10 kwietnia obchodzona była 84. rocznica zbrodni katyńskiej i 14. rocznica katastrofy smoleńskiej, w której wraz z parą prezydencką zginęło 96 osób, w tym senator Stanisław Zając. W godzinach porannych przy grobie śp. Stanisława Zająca na cmentarzu, przy ul. Mickiewicza w Jaśle zebrali się samorządowcy, politycy, mundurowi i przyjaciele rodziny.

obchody w Jaśle

Główne uroczystości odbyły się w południe przy pomniku "Golgota Wschodu", znajdującym się na skwerze przy I Liceum Ogólnokształcącym. Po odśpiewaniu Hymnu Państwowego starosta jasielski przywitał zgromadzonych na uroczystościach. Następnie Strzelcy z Jednostki Strzeleckiej 2094 Związku Strzeleckiego "Strzelec" Józefa Piłsudskiego z Kołaczyc odczytali Apel Pamięci. Wójt gminy Jasło Wojciech Piękoś przedstawił listę 96 pasażerów prezydenckiego samolotu, którzy zginęli pod Smoleńskiem, lecąc na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Wojciech Piękoś zwrócił uwagę na to, że tak jak zbrodnia katyńska symbolicznie połączyła te dwa pokolenia Polaków, tak pomnik "Golgota Wschodu" połączył nas po katastrofie smoleńskiej - Pomnik ten stał się pierwszym w Polsce upamiętnieniem ofiar katastrofy smoleńskiej. Modliliśmy się w tym miejscu, składaliśmy kwiaty, paliliśmy znicze następnego dnia po katastrofie. Kilka dni później, na jednym z głazów zamontowana została tablica w hołdzie Lechowi Kaczyńskiemu - Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wraz z małżonką, Stanisławowi Zającowi - Senatorowi RP oraz wszystkim, którzy zginęli w wyniku katastrofy lotniczej w dniu 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku, w drodze do Katynia. - wspomniał wójt.

obchody smoleńskie w Jaśle

Po złożeniu przez delegacje kwiatów i zniczy, pod pomnikiem odmówiono modlitwę za ofiary, której przewodził Franciszkanin O. Artur Zajchowski.

Starosta jasielski Adam Pawluś przypomniał o pomordowanych przez NKWD, którzy zginęli od strzału w tył głowy i zostali pochowani w masowych grobach.

Uroczystość uświetniła honorowa warta strzelców ze Związku Strzeleckiego "Strzelec" Józefa Piłsudskiego działającego przy liceum w Kołaczycach.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.