W Jaśle odbyły się uroczystości nadania Miastu Jasłu sztandaru. Sztandar jest kolejnym oprócz herbu, pieczęci i flagi symbolem Jasła.
W piątek (26 kwietnia), odbyły się uroczystości nadania Miastu Jasłu sztandaru. Sztandar jest kolejnym oprócz herbu, pieczęci i flagi symbolem Jasła. Jego nadanie jest kontynuacją zapoczątkowanej jeszcze w latach 90. XX wieku odbudową symboliki miejskiej według miejscowej, wielowiekowej tradycji historycznej.

Data ta jest nieprzypadkowa, bowiem jak przekazują źródła, to właśnie 26 kwietnia 1365 roku, król Kazimierz Wielki nadał Jasłu prawa miejskie. Decyzja o tym, że Jasło będzie miało swój sztandar zapadła w 2018 roku. Został on zaprojektowany i zamówiony za pieniądze Społecznego Komitetu Fundacji Sztandaru Miasta Jasła, w skład którego weszli radni miejscy siódmej i ósmej kadencji oraz władze jasielskiego samorządu.

uroczystości w Jaśle

Uroczystości nadania sztandaru Miastu Jasłu rozpoczęły się na jasielskim rynku od prezentacji artystycznych dzieci z jasielskich przedszkoli. Następnie w kościele kolegiackim odbyła się msza święta z poświeceniem sztandaru, którą koncelebrował, wspólnie z dziekanem ks. Zbigniewem Irzykiem i proboszczami z jasielskich parafii, biskup rzeszowski Jan Wątroba.
Po zakończonej mszy uczestnicy przemaszerowali w asyście Miejskiej Orkiestry Dętej na jasielski rynek, gdzie odbył się uroczysty apel i akt nadania sztandaru. Sztandar na ręce burmistrza Jasła Ryszarda Pabiana oraz Henryka Raka przewodniczącego Rady Miejskiej Jasła przekazali przedstawiciele Społecznego Komitetu - Marcin Węgrzyn, Krystyna Sikora oraz Elwira Musiałowicz-Czech.

W przemówieniu okolicznościowym burmistrz Ryszard Pabian podkreślił, że sztandar stanowi o prestiżu, jest wyrazem szacunku i pamięci dla naszych przodków. - Trudno w tym momencie nie nawiązać do obchodzonej w bieżącym roku 80. rocznicy wysiedlenia i zniszczenia Jasła. Ustanowieniem sztandaru oddajemy również hołd tym jaślanom, którzy postanowili wrócić i odbudować nasze miasto. Niech więc będzie on elementem budowania lokalnej tożsamości, niech będzie powodem do dumy i symbolem integrującym mieszkańców - mówił burmistrz.

nadanie sztandaru w Jaśle

Uroczystości nadania sztandaru zakończyły prelekcje historyczne i występy artystyczne w Jasielskim Domu Kultury.

Sztandar, który wykonany został przez Zofię Myśliwiec, eksponowany będzie na co dzień w głównym budynku Urzędzie Miasta w Jaśle, w specjalnej, przygotowanej już gablocie. Znajduje się ona na pierwszym piętrze budynku, obok wejścia do sali obrad, w której odbywają się sesje Rady Miejskiej Jasła.

W ważnych dla całego miasta uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz parlamentarnych, samorządowych, instytucji, służb mundurowych, jednostek miejskich (spółki, placówki kultury, sportu, pomocy społecznej, placówek oświatowych), poczty sztandarowe, zaprzyjaźnione i współpracujące z miastem jednostki, placówki i instytucje.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.