E-wizyty, dzięki którym klienci mogą umówić się z ekspertem ZUS na zdalną konsultację, cieszą się coraz większą popularnością. Z tej formy kontaktu z Oddziałem ZUS w Jaśle skorzystało 44 osoby.
Z tej szybkiej i bezpiecznej formy kontaktu skorzystało już około 6 tys. osób, najwięcej w Krakowie, Warszawie i Poznaniu. W naszym województwie z e-wizyt skorzystało już 162 osoby (oddział ZUS w Jaśle – 44, oddział w Rzeszowie – 118).

- E-wizyty w ZUS ruszyły 19 października. Od 4 listopada można je umówić w całej Polsce. E-wizyty to najnowsza nasz usługa. Dzięki niej w bardzo prosty sposób każdy może porozmawiać z naszymi pracownikami i załatwić szereg spraw w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. To bezpieczna i wygodna forma komunikacji, bez konieczności osobistej obecności w placówce ZUS. Jest to również ważne udogodnienie, szczególnie w trudnym czasie pandemii koronawirusa - podkreśla Wojciech Dyląg, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie podkarpackim.

E-wizyty, dzięki którym klienci mogą umówić się z ekspertem ZUS na zdalną konsultację, cieszą się coraz większą popularnością. Z tej szybkiej i bezpiecznej formy kontaktu w rzeszowskim oddziale ZUS skorzystało więcej osób, niż w oddziałach w Szczecinie, Częstochowie, Toruniu czy Olsztynie. Z e-wizyt w jasielskim oddziale, skorzystało z kolei więcej klientów niż chociażby w Elblągu czy Gorzowie Wielkopolskim. Na Podkarpaciu podczas e-wizyt najczęściej korzystano z zakresu tematycznego dotyczącego emerytur i rent, zasiłków, spraw związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz potwierdzenia profilu PUE.

Aby zarezerwować e-wizytę trzeba wejść na stronie www.zus.pl w link do umawiania zdalnych konsultacji. E-wizytę trzeba umawiać w placówce ZUS, która jest właściwa ze względu na miejsce zamieszkania. W przypadku płatników składek, powinien być to oddział ZUS właściwy ze względu na adres firmy.

W trakcie rezerwacji podaje się kod pocztowy, więc system podpowiada, w którym oddziale taką wizytę można umówić. Na e-wizytę można umówić się w dni robocze w godzinach 9:00-14:30. Dzień przed spotkaniem osoba, która umówiła się na e-wizytę w ZUS na wskazany podczas rejestracji numer telefonu otrzyma SMS z przypomnieniem o konsultacji. W dniu e-wizyty, godzinę przed spotkaniem, otrzyma też maila z linkiem. Po kliknięciu w link nastąpi połączenie z pracownikiem ZUS.

Jeśli ktoś nie może skorzystać z umówionej e-wizyty albo już nie potrzebuje spotkania z pracownikiem ZUS, powinien w każdym momencie zrezygnować ze zdalnej konsultacji. To bardzo ważne. Jeśli ktoś wie, że nie weźmie udziału w e-wizycie, powinien ją odwołać. Dzięki temu swoją sprawę w ZUS będzie mogła załatwić inna osoba.

Jeśli klient będzie chciał uzyskać informacje w konkretnej, indywidualnej sprawie, powinien przygotować dokument tożsamości. Należy go pokazać do kamery podczas e-wizyty. W e-wizycie może też wziąć udział opiekun faktyczny lub prawny. Wtedy klient powinien zaznaczyć odpowiednią opcję na etapie rezerwacji. Jeżeli klient ma pełnomocnictwo, które jest zarejestrowane w ZUS, może także odbyć e-wizytę w imieniu innej osoby.