Nowe obostrzenia w walce z koronawirusem wprowadzone przez rząd i obowiązujące do 29 listopada zostały przedłużone. 21 listopada premier Mateusz Morawiecki ogłosił na konferencji prasowej 100 dni solidarności w walce z covid-19.
Dotychczasowe obostrzenia doprowadziły do wyhamowania epidemii. Jednak nie na tyle, żeby w daleko idący sposób rozluźniać obecne restrykcje. Została podjęta decyzja o otwarciu sklepów i usług w galeriach handlowych – będą musiały one działać w zaostrzonym reżimie sanitarnym. Nauka zdalna w szkołach została przedłużona do 23 grudnia. Ferie zimowe odbędą się w całym kraju w tym samym terminie, jednak uczniowie nie wyjadą na zimowiska.

Sto dni solidarności w walce z covid-19. Nauka nadal zdalna. Ferie bez wyjazdów na zimowiska. Otwarcie galerii handlowych

Walkę z koronawirusem podzielono na trzy etapy: odpowiedzialności (będzie obowiązywał od 28 listopada do 27 grudnia), stabilizacji, czyli powrotu do podziału Polski na trzy nowe strefy – czerwoną, żółtą i zieloną (najwcześniej od 28 grudnia – zależnie od sytuacji epidemicznej) i kwarantanny narodowej, która zostanie wprowadzona w ostateczności, kiedy trzeba będzie natychmiast i radykalnie ograniczyć transmisję wirusa w społeczeństwie.

Etap odpowiedzialności (od 28 listopada do 27 grudnia)


Sklepy w galeriach handlowych z reżimem sanitarnym
Utrzymująca się wysoka liczba zachorowań na COVID-19 nie pozwala na daleko idące znoszenie restrykcji i ograniczeń. Od 28 listopada rząd przywraca jednak możliwość funkcjonowania sklepów i usług w galeriach i parkach handlowych w ścisłym reżimie sanitarnym.
W sklepach i galeriach handlowych będzie obowiązywał limit osób – maksymalnie 1 osoba na 15 metrów kwadratowych. W przestrzeni publicznej obowiązuje zasłanianie nosa i ust. Przy wejściu do sklepu należy zdezynfekować ręce lub używać rękawiczek ochronnych podczas zakupów.

Ferie zimowe od 4 do 17 stycznia
Przerwa w nauce w całym kraju potrwa od 4 stycznia do 17 stycznia 2021 r. i zastąpi dotychczasowe ferie zimowe. Tegoroczny wypoczynek będzie się jednak różnił od pozostałych. Dzieci i młodzież pozostaną w domach, ze względu na zakaz organizacji wyjazdów na ferie zimowe.
Rząd wesprze branżę turystyczną. Na pomoc mogą liczyć również przedsiębiorcy, którzy działają w branży turystyki zimowej. Otrzymają oni rekompensaty, które pomogą złagodzić skutki kryzysu.

Pozostałe zasady i ograniczenia w etapie odpowiedzialności.


Przemieszczanie się:
- dystans 1,5 m od innych osób;
- ograniczenia w przemieszczaniu się dzieci i młodzieży poniżej 16. roku życia. Od poniedziałku do piątku (w dni nauki szkolnej) w godzinach 8:00 – 16:00 mogą poruszać się jedynie z rodzicem lub opiekunem prawnym.
Wydarzenia kulturalne i kina
- działalność zawieszona
Komunikacja zbiorowa
Ograniczenia liczby osób w transporcie publicznym:
- 50 procent liczby miejsc siedzących, albo 30 procent liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50 procent miejsc siedzących niezajętych.
Kult religijny
- ograniczenie liczby osób w kościołach - maksymalnie 1 osoba na 15 metrów kwadratowych
- obowiązek zachowania odległości minimum 1,5 m od innych osób oraz zakrywania nosa i ust.
Zgromadzenia i spotkania
- w zgromadzeniu może uczestniczyć maksymalnie 5 osób.
- imprezy organizowane w domu - z udziałem maksymalnie 5 osób. Limit ten nie dotyczy osób, które wspólnie mieszkają.
Wesela, komunie i konsolacje
- zakaz organizacji
Targi i wydarzenia
- wyłącznie w formie online
Parki rozrywki
- działalność zawieszona
Edukacja
- nauczanie zdalne dla uczniów wszystkich klas szkoły podstawowej i ponadpodstawowej.
Sklepy i galerie handlowe
- ograniczona liczba klientów – maksymalnie 1 osoba na 15 metrów kwadratowych
- godziny dla seniorów – od poniedziałku do piątku w godz. 10:00 – 12:00
Hotele
- działalność zawieszona, z wyjątkiem gości przebywających w podróży służbowej, sportowców oraz medyków
Gastronomia
- wyłącznie „na wynos” i „na dowóz”
Salony fryzjerskie i kosmetyczne
- funkcjonowanie w reżimie sanitarnym – minimum 1,5 m odległości między stanowiskami
Siłownie, kluby fitness i aquaparki
- działalność zawieszona
Współzawodnictwo i wydarzenia sportowe
- bez udziału publiczności