Od 1 lipca 2024 roku właściciele pojazdów muszą liczyć się ze wzrostem kar za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Podwyżka, będąca konsekwencją wzrostu płacy minimalnej do 4300 zł brutto, szczególnie dotknie posiadaczy samochodów osobowych.
Nowe stawki kar dla "osobówek" prezentują się następująco:
  • 1720 zł za brak OC od 1 do 3 dni

  • 4300 zł za brak OC od 4 do 14 dni

  • 8600 zł za brak OC powyżej 14 dni

Jeszcze wyższe kary czekają na właścicieli pojazdów ciężarowych, autobusów i ciągników - nawet do 12 900 zł. Posiadacze jednośladów mogą spodziewać się nieco łagodniejszego traktowania, z maksymalną karą wynoszącą 1420 zł.

Warto pamiętać, że ubezpieczenie OC nie zawsze przedłuża się automatycznie. Dotyczy to szczególnie sytuacji, gdy korzystamy z polisy poprzedniego właściciela po zakupie używanego pojazdu lub gdy wybierzemy opcję płatności w ratach i nie uregulujemy którejś z nich w terminie.

Ubezpieczenie OC to nie tylko wymóg prawny, ale przede wszystkim ochrona finansowa w przypadku spowodowania szkody. Pokrywa ono zarówno straty materialne, jak i osobowe poszkodowanych. Biorąc pod uwagę wysokość potencjalnych kar, warto zadbać o ciągłość ubezpieczenia i uniknąć kosztownych konsekwencji.

Kończy Ci się niedługo polisa na samochód? Skorzystaj z oferty porównywarki ubezpieczeń Mubi i kup polisę ze zwrotem 100 zł na konto! Sprawdź: https://mubi.pl/

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.