24 listopada 2020 r. młodzi czytelnicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle mieli okazję spotkać się online z Barbarą Gawryluk – dziennikarką radiową, tłumaczką z języka szwedzkiego, autorką książek dla dzieci i młodzieży.
Pisarka zaznaczyła, że większość jej książek to prawdziwe historie. Nie powstały w jej wyobraźni, ale wydarzyły się naprawdę. Wynika to z tego, że jako dziennikarka często słyszy o różnych interesujących wydarzeniach, ciekawią ją szczegóły tych sytuacji i ich zakończenie. W ten sposób powstają jej opowieści dla dzieci, zawsze wyrastają one z przeprowadzonych przez autorkę spotkań z bohaterami jej książek.

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle. Spotkanie autorskie online z Barbarą Gawryluk

Hasłem spotkania była odwaga, dlatego też autorka przygotowała książki, które odpowiadają temu tematowi. Doskonale w to hasło wpisuje się seria „Pies na medal” - o psach wykonujących różne zawody i pomagających ludziom. Wśród nich są m.in.: Luna - pies terapeuta, Rolek - pies przewodnik, Czart - pies lawinowy, Limba - pies pasterski, Morus - pies ratownik wodny.

Pisarka opowiedziała również o nieco starszej książce – „Dżok legenda o psiej wierności”, opowiadającej o ogromnym przywiązaniu psa do swojego właściciela. Zdarzenie to miało miejsce w Krakowie przed 30 laty, a Dżok doczekał się własnego pomnika w pobliżu Wawelu jako symbol psiej wierności.

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle. Spotkanie autorskie online z Barbarą Gawryluk

Pisze też o dzieciach. Jej książka „Mali bohaterowie”, nagrodzona międzynarodową nagrodą organizacji EENA 112 Award, opowiada o dzieciach, które uratowały komuś życie, dzięki temu, że znały numery ratunkowe i wykazały się odwagą.

Odpowiadając na pytania uczestników spotkania, autorka pokazała książki, które przetłumaczyła z języka szwedzkiego, m.in. serię „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai” Martina Widmarka. Wyliczyła, że napisała około 40 książek oraz określiła w jakiej kolejności czytać serię o sympatycznym psie – Kaktusie.

Na zakończenie spotkania pisarka pokazała książkę „Tutu”. Opowieść o śwince, która marzyła o rajskiej wyspie. Jest to historia małej, nietypowej świnki, która chciała zamieszkać na wyspie świnek, a w spełnieniu marzeń pomogli jej przyjaciele i odwaga. Jak zaznaczyła autorka, aby spełnić swoje marzenia trzeba wykazać się odwagą.

Uczestnicy otrzymali zadanie domowe – odnalezienie na mapie wyspy świnek, która istnieje naprawdę.

Spotkanie 3,2,1… Odwaga! odbyło się w ramach projektu Do CZYTANIA! Gotowi! Start! Dostępne jest na: www.facebook.com/BibliotekaJaslo
Patronat medialny nad projektem objęły: Polskie Radio Rzeszów, Radio Trendy, TVP Rzeszów, Telewizja Obiektyw, Telewizja Jasło.
Współorganizatorzy projektu: Jasielski Dom Kultury, Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Młodzieżowego Domu Kultury w Jaśle "Familiaris".
Projekt Do CZYTANIA! Gotowi! Start! dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.