Straż Miejska w Jaśle rozpoczęła sprawdzanie miejsc, w których koczują bezdomni. Dla wielu z nich okres późnej jesieni i zimy jest walką o przetrwanie.
Bezdomni w poszukiwaniu dachu nad głową znajdują schronienie w altankach działkowych, piwnicach, pustostanach czy na klatkach schodowych. Strażnicy miejscy weryfikują miejsca niezamieszkałe, do których docierali w ubiegłym roku, znajdują nowe, szacują liczbę osób, do których trzeba będzie dotrzeć z pomocą. Takie rozeznanie ułatwi strażnikom prowadzenie stałego monitoringu oraz objęcie opieką osób bezdomnych podczas zbliżającej się zimy.

Koczujący, bez dachu nad głową, mogą skorzystać codziennie z ciepłego posiłku na wynos (w czasie pandemii) w kuchni dla ubogich Caritas Diecezji Rzeszowskiej Okręg Jasło, ul. Za Bursą 1A. Bezdomni mogą również skorzystać z ogrzewalni. W Jaśle od 2001 roku funkcjonuje schronisko dla bezdomnych mężczyzn oraz ogrzewalnia jako filia Rzeszowskiego Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta w Rzeszowie, która mieści się w Jaśle przy ul. Marii Konopnickiej 86. Schronisko zapewnia całodobowe utrzymanie maksymalnie 45 osobom oraz 5 miejsc w ogrzewalni.

Funkcjonariusze Straży Miejskiej często nakłaniają osoby bezdomne do zmiany miejsca schronienia na ciepłe i bezpieczne oraz informują ich również o możliwości kontaktu z pracownikami Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, w którym mogą otrzymać szerszą pomoc rzeczową, finansową i usługową. Niestety, osoby bezdomne zwykle odmawiają jakiejkolwiek pomocy, bo wolą żyć po swojemu.

Straż Miejska podkreśla, że mimo uporu bezdomnych, nie można ich pozostawić bez wsparcia. Funkcjonariusze zwrócili się z apelem do mieszkańców, by nie pozostawali obojętni na los bezdomnych i przekazywali informacje o osobach zagrożonych wychłodzeniem, czy potrzebujących pomocy na numer Straży Miejskiej - 986, numer alarmowy - 112 lub pod numer Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej (13) 44 643 28.

Wszelkie informacje na ten temat można również składać pod następującymi numerami telefonów: (13) 44 656 02 – Caritas Diecezji Rzeszowskiej Okręg Jasło i (13) 44 802 40 – Rzeszowskie Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta w Jaśle.