Dzisiaj, 4 grudnia, Telewizja Obiektyw producent filmu pt. "Wieleżyński - alchemik ze Lwowa" zaprezentowała pierwszy zwiastun nowej produkcji, opowiadający historię człowieka, który ujarzmił gaz.
Data na zwiastun nowego filmu nieprzypadkowa. 4 grudnia to dzień św. Barbary, patronki górników, także naftowców i gazowników, a Marian Wieleżyński określany jest mianem „ojca polskiego gazownictwa”.

W tytułowej roli zobaczymy Wojciecha Zielińskiego i Dawida Czupryńskiego. W filmie wystąpili także Anna Cieślak, Marcin Kwaśny, Dorota Landowska, Artur Dziurman oraz Krzysztof Jasiński i Peter Lucas. Autorką scenariusza jest Małgorzata Sobieszczańska. Reżyserem jest Mariusz Bonaszewski, autorem zdjęć Mariusz Konopka, a producentem Bogdan Miszczak.

Zdjęcia realizowane były m.in. w sanockim skansenie, parku miejskim w Jaśle, Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce oraz na polach naftowych w Krygu koło Gorlic.

Sponsorem głównym filmu jest PGNiG S. A., sponsorami wspierającymi Gaz-System S.A. w Warszawie, samorządy Małopolski i Podkarpacia oraz lokalne firmy. Film realizowany jest również ze środków Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie i Województwa Podkarpackiego w ramach programu Podkarpackiej Kroniki Filmowej. Premiera filmu planowana jest na początek przyszłego roku. Więcej informacji już wkrótce na oficjalnym fanpage’u filmu https://www.facebook.com/WielezynskiAlchemikzeLwowa.