Dzisiaj, 5 grudnia, w wieku 89 lat zmarł Edward Nazgowicz, legendarna jeszcze za życia postać nierozerwalnie związana z Czarnymi Jasło. Nestor jasielskich trenerów, wychowawca wielu pokoleń piłkarzy.
Edward Nazgowicz urodził się 13 października 1931 roku w Szczakowej-Jaworznie. Jego rodzina przeniosła się najpierw w 1935 roku do Krosna, a następnie w 1937 roku do Jasła, gdzie ukończył szkołę podstawową, a w 1951 roku zdał maturę w Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Stanisława Leszczyńskiego.

Sport był mu bliski od dzieciństwa. W piłkę nożną zaczął grać mimo zakazu podczas okupacji hitlerowskiej na łąkach przy ul. Piotra Skargi. Po zakończeniu wojny, w 1945 roku był zawodnikiem TUR Naprzód Jasło, a następnie - po połączeniu klubów - Czarnych Jasło i temu klubowi pozostał wierny do końca swoich dni.

Zmarł Edward Nazgowicz
Edward Nazgowicz na stadionie Czarnych w 2019 roku. Fot. archiwum prywatne

W trakcie odbywania służby wojskowej grał w garnizonowych drużynach w Lublińcu, Częstochowie i Gliwicach. Po powrocie do Jasła pracował w Powszechnej Spółdzielni Spożywców „Społem”. Grał w piłkę długie lata, do 1971 roku. Jeszcze jako zawodnik ukończył kurs instruktorów piłki nożnej i zajął się szkoleniem najmłodszych adeptów piłki nożnej. Z futbolem młodzieżowym związał się na pozostałą część życia. Przy Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Jaśle stworzył system naboru dla najmłodszych, będąc prekursorem szkółki piłkarskiej. Był inicjatorem, pomysłodawcą i głównym organizatorem Jasielskiej Halowej Ligi Piłki Nożnej Szkół Podstawowych i Gimnazjów, która później nosiła jego imię. Odnosił z drużynami młodzieżowymi sukcesy. W 2000 r. prowadzona przez niego drużyna zdobyła mistrzostwo województwa w turnieju im. Marka Wielgusa oraz 3. miejsce w półfinale ogólnopolskim. Prowadził także drużyny seniorów LZS Czeluśnica, LZS Szebnie, Igloopol Jasło i rezerwy Czarnych Jasło.

Udzielał się jako działacz sportowy. Pełnił funkcję wiceprezesa Czarnych Jasło oraz przez wiele kadencji przewodniczył komisji rewizyjnej w JKS Czarni. Był także przewodniczącym komisji rewizyjnej Okręgowego Związku Piłki Nożnej w Krośnie, członkiem Sądu Koleżeńskiego przy Podkarpackim Związku Piłki Nożnej w Rzeszowie.

Był też niezmordowanym kronikarzem klubowym Czarnych Jasło. Gromadził wycinki prasowe, zdjęcia, wszystko o jego ukochanym klubie. W prowadzonych kronikach utrwalił dzieje klubu. Niemal do końca swoich dni bywał na meczach Czarnych, interesował się klubem, cieszył i zmartwiał wynikami piłkarzy, żył wydarzeniami regionalnego futbolu.

Edward Nazgowicz był wielokrotnie odznaczany i honorowany m.in. Złotym Krzyżem Zasługi, Złotą Odznaką Zasłużonego Działacza Kultury Fizycznej, Złotą Odznaką Zasłużony Działacz Ligi Obrony Kraju, Złotą Odznaką Zasłużony Działacz Ruchu Spółdzielczego, Złotą Odznaką Honorową Polskiego Związku Piłki Nożnej, Złotą Odznaką Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej i Honorową Odznaką OZPN w Krośnie, tytułem Zasłużonego dla Miasta Jasła.