Aż 36 nowych przypadków zachorowań na COVID-19 odnotowały służby sanitarne w województwie podkarpackim w ciągu dwóch minionych dni. To bardzo duży wzrost w porównaniu z wcześniejszymi danymi Sanepidu. W powiecie jasielskim nie stwierdzono ostatnio żadnego nowego zakażenia wirusem SARS-CoV2. Wcześniej potwierdzono 25 przypadków. Wszystkie osoby wyzdrowiały.
Wszystko wskazuje na to, że Polacy przestali przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Coraz mniej osób zakłada maseczki idąc do sklepu czy kościoła. Szczególnie zauważalne to było w ten weekend (13-14 czerwca). Nie można oczywiście generalizować, ale tłumy na procesjach Bożego Ciała, imprezy przy grilu, wesela nie mają wiele wspólnego z reżimem sanitarnym. Zniesienie niektórych obostrzeń wpłynęło na zachowanie ludzi. Czyżby Polacy zapomnieli o wirusie? Widoki z naszych miast, miasteczek i wsi przerażają.

Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny dr Adam Sidor poinformował, że od 24 stycznia br. przebadano 29 884 próby pobrane od mieszkańców województwa podkarpackiego, w tym w laboratoriach Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej - 21 900 i w innych laboratoriach z listy Ministerstwa Zdrowia - 7984.

Obecnie w województwie podkarpackim pod nadzorem pozostaje 18 osób, 2482 poddane jest kwarantannie, a w izolacji domowej przebywa 35 osób. Z potwierdzonym COVID-19 hospitalizowanych jest 40 osób.

Badaniami laboratoryjnymi potwierdzono 458 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, 343 osoby wyzdrowiały. Odnotowano 40 zgonów.
13 czerwca zmarły dwie kolejne osoby. Starszy mężczyzna z powiatu leżajskiego zmarł w Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu, a w Centrum Medycznym Szpitala w Łańcucie - starszy mężczyzna z powiatu jarosławskiego.
Kolejna osoba, która wyzdrowiała to młody mężczyzna z powiatu przemyskiego.

Jak informuje Sanepid, 13 czerwca potwierdzono 16 nowych przypadków zachorowań: u 10 osób z powiatu jarosławskiego - pięciu mężczyzn i pięciu kobiet (hospitalizowani i w izolacji), u 2 osób - młoda kobieta i dziecko z powiatu bieszczadzkiego (izolacja), u młodej kobiety z powiatu przeworskiego (izolacja), u młodego mężczyzny z Rzeszowa (hospitalizacja), u mężczyzny w sile wieku z powiatu sanockiego (hospitalizacja) i u młodej kobieta z powiatu mieleckiego (hospitalizacja).

Natomiast dzisiaj (14 czerwca) Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny poinformował o 20 nowych potwierdzonych przypadkach. Zakażonych jest 9 osób z powiatu jarosławskiego - siedmiu mężczyzn i dwie kobiety (7 hospitalizacji i 2 izolacje), 2 osoby - młoda i starsza kobieta z powiatu rzeszowskiego (hospitalizacje), 2 osoby starsza kobieta i w sile wieku z Rzeszowa (izolacja), 2 kobiety w sile wieku z powiatu przeworskiego (hospitalizacja), 2 młode kobiety z powiatu strzyżowskiego (izolacja), starszy mężczyzna z powiatu stalowowolskiego(hospitalizacja), starszy mężczyzna z powiatu łańcuckiego (hospitalizacja), kobieta w sile wieku z powiatu przemyskiego (izolacja).