Przedszkole Miejskie nr 3 im. świętego Jana Pawła II w Jaśle od wielu lat aktywnie promuje i propaguje głośne czytanie. Nie inaczej było i w tym roku w ramach XIX Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom pod hasłem „Cała Polska czyta o zwierzętach”. Ze względu na epidemię czytanie odbywało się wirtualnie.
Inauguracja tygodnia czytania dzieciom w Przedszkolu Miejskim nr 3 im. świętego Jana Pawła II w Jaśle została połączona z Dniem Dziecka. W tym dniu odbyło się ciekawe spotkanie przedszkolaków za pośrednictwem połączenia internetowego. Wiersz Juliana Tuwima „Lokomotywa” przeczytały: wiceburmistrz miasta Jasła Elwira Musiałowicz - Czech, kierownik Wydziału Oświaty UMJ Renata Łaba oraz rzecznik prasowy Urzędu Miasta Jasła Agata Koba z pupilką kotką Leokadią.
Liderem akcji głośnego czytania oraz organizatorem tego niecodziennego spotkania była dyrektor przedszkola Elżbieta Krzysiak, która w tym dniu złożyła wszystkim przedszkolakom życzenia i wręczyła upominki w postaci zwierzątek - wiatraczków. Prezenty tematycznie wkomponowały się w tematykę tygodnia czytania dzieciom.
W tym dniu przedszkolaki zorganizowały również „Dzień Ptaka” - wysłuchały wierszy znanych poetów: ,,Spóźniony słowik”, ,,Rozmowa ptaków”, ,,Ptasie radio” Juliana Tuwima, ,,Bocian” i ,,Kukułeczka” Marii Konopnickiej. Nie mogło zabraknąć „Balu zwierzątek” - zabawy tanecznej z okazji Dnia Dziecka.
Kolejną niespodzianką dla przedszkolaków był spacer on-line po Magurskim Parku Narodowym oraz wysłuchanie wiersza Jan Brzechwy - ,,Rozrzutny wróbel”, który przeczytali pracownicy Zespołu Edukacji w Magurskim Parku Narodowym.

Kolejny dzień był „Dniem Kota”. Przedszkolaki obejrzały film przyrodniczy ,,Wszystko o kotach małych i wielkich” oraz wysłuchały wirtualnie czytanych wierszy: -,,Kotek” Juliana Tuwima - przez Patrycję Stachaczyńską, mamę Wiktorii oraz poetę, lekarza i miłośnika zwierząt Jerzego Gronkiewicza, który przeczytał wiersz ,,Cztery kotki’”. „W Dniu kota” dzieci wysłuchały bajki pt. ,,Kot w butach”, którą przeczytała pani Ewa - miłośniczka kotów. Ten atrakcyjny dzień stał się inspiracją do wykonania przez dzieci pracy plastycznej „Kolorowy Kotek”. Dzieci przebrane za ,,Kotki psotki” chętnie odgrywały rolę swoich pupili w różnych scenkach z życia kota wziętych.

„Dzień Psa” - to święto w grupie starszaków oraz wirtualne spotkanie z Eweliną Wójcik, która opowiedziała dzieciom o psie pasterskim, a jej syn Jaś - absolwent naszego przedszkola przeczytał wiersz „Psie smutki” Jana Brzechwy. Przedszkolaki odbyły również wirtualny spacer z lekarzami weterynarii - Magdaleną Potempą i Marcinem Potempą i wysłuchały wierszy „Wizyta piesków”, ,,Pan weterynarz’’ Eweliny Sudnikowicz. Dzieci odwiedziły również drugi gabinet lekarza weterynarii Karola Kalety, który przeczytał wiersz Ludwika Kerna „Na kanapie”.

Spotkanie z paniami z Klubu Poetów i Twórców Ludowych Ziemi Jasielskiej „Michalina” to kolejna atrakcja tego dnia. Panie przeczytały wiersze: „Mój przyjaciel”, wiersz o „Pszczółkach”, „Żabi koncert”, „Miś Pluszek”, „Na łące”, „Jak kukułka z mróweczką opowiada”. Wizyta pań była znakomitym poszerzeniem wiadomości na temat mieszkańców łąki.
W tym dniu dzieci obejrzały prezentacje multimedialną „Nasze hobby” nadesłaną przez braci Tomasza Grelę i Piotra Grelę miłośników przyrody, którzy przeczytali wiersz Michała Jankowiaka pt. „Pająk”.
Z wielkim zaangażowaniem w akcję głośnego czytania włączyły się mamy przedszkolaków, które przeczytały utwory o ulubionych pupilach - psach. Mama Oli - Aneta Hap przeczytała wiersz Jana Brzechwy „Jak rozmawiać trzeba z psem”, a Magdalena Gajda „Psie smutki’’ oraz Paulina Rybczak - mama Jasia i Oli przeczytała wiersze Jana Brzechwy.
Ponadto dzieci rozwiązywały zagadki „Co każdy opiekun powinien wiedzieć o swoim piesku” oraz wykonały pracę plastyczną na temat „Wesoły dalmatyńczyk”.

W następnym dniu przedszkolaki odbyły wirtualny spacer po krakowskim Zoo. Wiersze ,,Zoo”, ,,Słoń”, ,,Żyrafa” ,,Wielbłąd”, ,,Zebra’’ Jana Brzechwy przeczytała Teresa Grega, zastępca dyrektora do spraw hodowlanych w Krakowskim Ogrodzie Zoologicznym, równocześnie spacerując i zaglądając do klatek bohaterów wierszy.
Świetna zabawa oraz taniec zwierząt przy piosenkach „Żyrafa fa, fa, fa” ,,,Idziemy do zoo’’, „Cztery słonie” oraz film „Zoo we Wrocławiu” poszerzyły wiadomości dzieci na temat życia zwierząt egzotycznych.
Atrakcyjnym punktem tego dnia było kolejne wirtualne spotkanie z Anną Judek, edukatorem w Akwarium Gdyńskim. Pani Anna przeczytała dzieciom fragment książki Zofii Staneckiej „Żółwik z oceanu” i zaprosiła do obejrzenia filmu edukacyjnego pt. „Zwierzęta Akwarium Gdyńskiego”, gdzie na co dzień pracuje.

Kolejny dzień rozpoczął się od spotkania z leśnikiem oraz wirtualnej wycieczki po bieszczadzkim lesie. ,,Co słychać w lesie” Bożeny Formy, ,,Może zobaczymy” Heleny Bechlerowej - to wiersze, które przeczytał Przemysław Telep, pracownik Nadleśnictwa Kołaczyce. Opowiadał również o mieszkańcach naszych lasów.
Podczas wirtualnej wycieczki do Nadleśnictwa Niepołomice dzieci wysłuchały ciekawostek na temat życia żubra Polarnika oraz „Bajki o żubrze” Anny Marii Ptak, czytanej przez Michała Wieciecha. W młodszej grupie przedszkolnej zorganizowano Dzień Żubra - dzieci miały okazję wysłuchać wierszy: ,,Żubr’’ Jana Brzechwy oraz ,,Lis i Żubr’’ Magdy Siedleckiej. Rozpoznawały odgłosy zwierząt leśnych oraz naśladowały ich ruchy i zachowania w zabawach muzyczno-ruchowych zatytułowanych „Mieszkańcy wiosennego lasu”. Zwieńczeniem dnia było namalowanie plakatu „W zagrodzie żubra”.

W ostatnim dniu tygodnia czytania odbyła się wirtualna wizyta w stajni i w zagrodzie czyli „czytamy i poznajemy życie koni i odgłosy z wiejskiego podwórka ,,prrr ! wiśta - wio, muu, mee.” Po stadninie „Galicja” oprowadziła nas Łucja Miśko, instruktor jeździectwa w towarzystwie swoich dzieci. Pani Łucja przeczytała wiersz Piotra Kupichy „Koń” i zapoznała przedszkolaki z różnymi rasami koni. Obok stajni, w zagrodzie przedszkolaki obejrzały różne ptaki domowe, o których opowiedziały dzieci pani Łucji.
Bardzo miłe i ciekawe było również spotkanie z koleżanką z grupy Plastusiów - Agatką Kędziorą i jej kuzynką, absolwentką naszego przedszkola Basią Pierz, która opowiedziała o swoim hobby - jeździectwie. Agatka przeczytała z książki Wandy Chotomskiej „W Kraju Pataju” fragment zatytułowany „Koń z kontrabasem”. Zachęceni przez koleżankę rówieśnicy w przedszkolu stworzyli grę planszową „Wyścigi koni”, która była ciekawym sposobem wspólnego spędzania czasu.

Kolejną atrakcją tego dnia było wirtualne spotkania z krową Matyldą na łące. Mama Miłosza - Elżbieta Bimkiewicz przeczytała dzieciom fragment książki „Krowa Matylda nie może zasnąć” Alexandera Steffensmeiera. Dzieci obejrzały również film Kamila Abratowskiego „Co krówki jedzą na śniadanie?” oraz wysłuchały wiersza czytanego przez tatę Kamila ,,Dwie krówki”.
Po raz kolejny dzieci spotkały się z radcą prawnym Eweliną Wójcik, miłośniczką zwierząt w Magurskim Parku Narodowym, w otoczeniu owiec i towarzystwie syna Jasia, który przeczytał wiersz ,,Owca” Ewy Dziewulskiej. Humorystyczny wiersz Ryszarda Głuszki „Fryzura owcy” przeczytał tato Liliany i Szymona - Andrzej Macek.
Przedszkolaki odbyły również wirtualną wizytę w kurniku. Podczas karmienia kurek przez naszą wychowankę dzieci wysłuchały wiersza Marka Dąbrowskiego „Kurka”, który przeczytała mama Wiktorii - Patrycja Stachaczyńska.

W „Dniu Owadów” dzieci wybrały się na wirtualną wycieczkę, tym razem na łąkę. Obejrzały inscenizację wiersza ,,Żuk” Jan Brzechwy w wykonaniu przedszkolaków Wojtusia i Weroniki Musiałów. O „Pracowitych pszczółkach” Jolanty Wybieralskiej przeczytała mama Adasia Reby. Ciekawą pogadankę o ptakach i motylach z wykorzystaniem atlasu przyrodniczego przeprowadziła Marta Gąsiorowska z córeczką Helenką.
Odbyło się także spotkanie z dyrektor Muzeum Dobranocek Katarzyną Lubas, która przeczytała opowiadanie Jerzego Siatkiewicza „Tajemnice wiklinowej zatoki Zasiedliny”.

W ramach XIX OTCD pod hasłem „Cała Polska czyta dzieciom o zwierzętach” w Przedszkolu Miejskim nr 3 w Jaśle zorganizowano także konkurs plastyczno-fotograficzny dla dzieci i rodziców ,,Przedszkolaki kochają zwierzaki”.
Została również przeprowadzona akcja charytatywna dla schroniska „OTOZ” Animals Jasło.

XIX OTCD pod hasłem „Cała Polska czyta dzieciom o zwierzętach” dostarczył wszystkim wiele radości, pozytywnych emocji, a także był okazją do kształtowania pozytywnych cech charakteru, rozwijania empatii oraz poszerzenia wiedzy na temat życia zwierząt.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.