PKP Intercity uruchomiły od 13 grudnia br. nowe połączenia kolejowe z Jasła do Krakowa i Zagórza. Pociągi „Bieszczady” i „Wetlina” będą kursować dwa razy dziennie przez 7 dni w tygodniu na trasie Kraków-Zagórz i Zagórz-Kraków.
13 grudnia 2020 r. wszedł w życie nowy rozkład jazdy pociągów. Znalazły się w nim nowe połączenia relacji Zagórz – Kraków przez Sanok, Krosno, Jasło, Biecz i Gorlice.

Przejazd pociągiem „Bieszczady” z Jasła (godz. 6.37) do Krakowa (godz. 9.30) potrwa 2 godziny i 53 minuty. Następnie pociąg, już jako „Wetlina”, będzie wracał z Krakowa o godz. 9.44 i dotrze do Jasła na godz. 12.38. O godz. 16.17 pociąg „Bieszczady” wyjedzie z Jasła i dojedzie do Krakowa na godz. 19.01. Powrót będzie możliwy pociągiem „Wetlina”, który wyjedzie z Krakowa o godz. 19.22 wracając do Jasła na godz. 22.15.

Codziennie od 13 grudnia. Nowe połączenia kolejowe Jasła z Krakowem i Zagórzem
Tak wygląda wnętrze pociągu jeżdżącego do Krakowa. Fot. Adam Filar

Nowe kursy pozwolą na lepsze skomunikowanie południowej części województwa podkarpackiego z Krakowem i dadzą możliwość połączeń przesiadkowych do Warszawy, Gdańska, Gdyni, Katowic i Wrocławia.

- Mieszkańcy powiatów sanockiego, krośnieńskiego, jasielskiego oraz gorlickiego będą mogli skorzystać z oferty PKP IC i codziennie dojechać do i z Krakowa - nie kryje radości i satysfakcji Adam Filar, koordynator kampanii społecznej KochamKolej.pl. - Wcześniej zabiegaliśmy o uruchomienie weekendowego połączenia z Krakowem. Pociąg „Hubal” okazał się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Nowe połączenia funkcjonujące od niedzieli będą również cieszyć się dużym powodzeniem wśród podróżnych. Jestem o tym przekonany. Z pierwszego kursu do Krakowa skorzystało kilkadziesiąt osób. To dobry sygnał, że jest takie zapotrzebowanie - podkreśla Adam Filar, od wielu lat propagujący podróże pociągami i walczący z kolejowym wykluczeniem komunikacyjnym Jasła.

Koordynatora kampanii społecznej KochamKolej.pl napawa optymizmem jeszcze jeden fakt, iż mimo różnic politycznych włodarzy miast i powiatów, wszyscy w tym przypadku wspierają i mówią jednym głosem. - To dobrze wróży na przyszłość - dodał Adam Filar.

Codziennie od 13 grudnia. Nowe połączenia kolejowe Jasła z Krakowem i Zagórzem

Inauguracyjnym kursem podróżowali samorządowcy. W niedzielny poranek, na stacji w Jaśle, do pociągu jadącego z Zagórza do Krakowa wsiedli starosta jasielski Adam Pawluś, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Wojciech Zając i radna Sejmiku Województwa Małopolskiego Jadwiga Wójtowicz. W pociągu spotkali się z jadącymi z Sanoka samorządowcami z powiatu sanockiego – członkiem Zarządu Powiatu w Sanoku Damianem Biskupem i radnym Jerzym Zubą. Na stacji w Bieczu dosiedli się przedstawiciele burmistrz tego miasta Mirosław Wędrychowicz i przewodniczący Rady Miejskiej Biecza Grzegorz Nosal.

Codziennie od 13 grudnia. Nowe połączenia kolejowe Jasła z Krakowem i Zagórzem
Fot. Starostwo Powiatowe w Jaśle

Samorządowcy z Sanoka pojechali do Krakowa, a przedstawiciele władz jasielskich wysiedli na stacji Gorlice – Zagórz, gdzie spotkali się z burmistrzem Gorlic Rafałem Kuklą i jego zastępcą Rafałem Bałajewiczem.
Podczas krótkiego spotkania samorządowcy wyrazili zadowolenie z uruchomienia połączenia do Krakowa oraz omówili wspólne działania zmierzające do uruchomienia połączeń lokalnych na trasie od Stróż i Gorlic do Jasła i z Jasła w kierunku odwrotnym.
Uczestnicy spotkania wyrazili wspólną wolę wsparcia działań województwa małopolskiego w celu rewitalizacji linii kolejowej nr 108 Gorlice – Jasło w ramach Programu Kolej Plus.

Codziennie od 13 grudnia. Nowe połączenia kolejowe Jasła z Krakowem i Zagórzem

Pociągi „Wetlina” i „Bieszczady” na trasie Kraków - Jasło - Zagórz będą kursowały codziennie do 13 marca 2021 r.