Gminna Biblioteka Publiczna w Jaśle z siedzibą w Szebniach i Filie GBP w Osobnicy, Trzcinicy i Warzycach znalazły się na 26. miejscu w Rankingu Bibliotek 2020 (w 2019 r. było to 45. miejsce), na 2. miejscu w województwie podkarpackim oraz na 1. miejscu w powiecie jasielskim.
Dziesiąta edycja Rankingu Bibliotek 2020 wyłoniła najlepsze biblioteki publiczne w danych województwach. 10 grudnia br. odbyła się uroczysta gala online. Jubileuszowa uroczystość miała charakter wirtualny, bez udziału publiczności. O tytuł najlepszej placówki walczyło 835 bibliotek.

W tym roku zwyciężyło Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta Sianów, przed Gminną Biblioteką Publiczną w Świątkach i zeszłorocznym laureatem - Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy Barcin im. Jakuba Wojciechowskiego.

W województwie podkarpackim 1. miejsce zajęła Gminna Biblioteka Publiczna w Boguchwale, drugie miejsce przypadło Gminnej Bibliotece Publicznej w Jaśle z/s w Szebniach, a trzecie miejsce - MBP w Łańcucie.

W rankingu poddano ocenie m.in. powierzchnię biblioteki i filii w przeliczeniu na ilość mieszkańców, zatrudnienie, liczbę godzin otwarcia biblioteki, wielkość księgozbioru w przeliczeniu na ilość mieszkańców, wielkość księgozbioru nowego, dostępność prasy i nowych mediów, udogodnienia dla osób niepełnosprawnych, katalogi online, dostęp do biblioteki cyfrowej, współpracę z organizacjami pozarządowymi, promocję czytelnictwa oraz działalność edukacyjną bibliotek. Punkty można było uzyskać także za działające przy bibliotece kółka czytelnicze, artystyczne czy literackie.

- Zespół tworzący sieć bibliotek publicznych Gminy Jasło cieszy fakt, że tak wysoka ocena za jej pracę i zaangażowanie na rzecz promocji czytelnictwa i rozwoju kultury w naszej gminie wiąże się z intensywną pracą całego zespołu pracowników biblioteki gminnej i jej filii - podkreśla dyrektor GBP w Jaśle z/s w Szebniach Stanisława Ablewicz. - W tym wyjątkowym roku już po raz dziesiąty Instytut Książki i „Rzeczpospolita” nagrodziła najlepsze biblioteki w Polsce, doceniając w ten sposób zaangażowanie samorządów, które uznały, że dobrze działająca biblioteka publiczna jest najlepszym sposobem zapewnienia wszystkim mieszkańcom bezpłatnego dostępu do kultury, literatury, wiedzy i nowych mediów.