Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował dzisiaj, 17 grudnia, na konferencji prasowej o wprowadzeniu nowych restrykcji związanych z epidemią koronawirusa. Od 28 grudnia do 17 stycznia ma obowiązywać „kwarantanna narodowa”.Zamknięte mają być m.in. centra handlowe i stoki narciarskie, a w sylwestra będzie obowiązywała godzina policyjna.
Kolejne obostrzenia wynikają z obaw przed trzecią falą epidemii. Rząd wprowadził nowe zasady bezpieczeństwa od 28 grudnia do 17 stycznia 2021 r.

W noc sylwestrową z 31 grudnia na 1 stycznia od godziny 19 do 6 rano w całym kraju będzie obowiązywał zakaz przemieszczania się, za wyjątkiem niezbędnych czynności służbowych.

Co się zmieni od 28 grudnia?
- Ponowne ograniczenie funkcjonowania galerii handlowych – otwarte pozostaną m.in. sklepy spożywcze, z książkami i prasą, drogerie, apteki, a także wolnostojące wielkopowierzchniowe sklepy meblowe.
- Ograniczenie funkcjonowania hoteli – dostępne dla służb mundurowych, medyków, pacjentów szpitali specjalistycznych, ośrodków COS. Wyjątkiem są również hotele pracownicze.
- Zamknięte stoki narciarskie
- Infrastruktura sportowa dostępna tylko w ramach sportu zawodowego
- 10-dniowa kwarantanna dla przyjeżdżających do Polski transportem zorganizowanym

Przedłużone dotychczasowe zasady i ograniczenia:
- Zakaz przemieszczania się osób poniżej 16. roku życia bez opieki rodzica lub prawnego opiekuna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 -16:00 (wyjątkiem są półkolonie)
- Ograniczenia w transporcie zbiorowym: 50 procent liczby miejsc siedzących, albo 30 procent liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50 procent miejsc siedzących niezajętych.
- Ograniczenia w miejscach sprawowania kultu religijnego – maksymalnie 1 osoba/15 metrów kwadratowych
- Udział w zgromadzeniach – maksymalnie 5 osób
- Zakaz organizacji wesel, komunii i konsolacji
- Zamknięte siłownie, kluby fitness i aquaparki
- Ograniczenie w sklepach – maksymalnie 1 osoba/15 metrów kwadratowych
- Godziny dla seniorów – od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-12:00
- Zamknięte restauracje. Posiłki wyłącznie na wynos lub dowóz
- Żłobki i przedszkola funkcjonują bez zmian
Pozostałe ograniczenia, które obowiązywały ulegają przedłużeniu.

Rząd apeluje, żeby w święta Bożego Narodzenia spędzić w domu, nie organizować dużych spotkań. Obowiązuje ograniczenie liczby gości do maksymalnie 5 osób.