W Umieszczu (gmina Tarnowiec) oddano do użytku w minioną sobotę, 19 grudnia, nowy przepust drogowy na Czarnym Potoku, dzięki któremu powierzchnia jezdni mogła zostać poszerzona do 6,5 m.
Budowa przepustu kosztowała 597 166,08 zł, z czego 200 181 złotych pozyskano z dofinansowania z subwencji ogólnej budżetu państwa. Wkład własny Powiatu Jasielskiego wyniósł 396 985,08 zł.

Nowy przepust został wybudowany w miejscu starego. Dzięki wymiarom 1,6 x 4,5 m i nowej konstrukcji udało się poszerzyć jezdnię do 6,5 m oraz wybudować jednostronny chodnik. Dno i skarpy Potoku Czarnego umocniono płytami ażurowymi. Prace trwały od 27 sierpnia do 10 grudnia 2020 r. Wykonawcą było Przedsiębiorstwo Robót Drogowo - Mostowych w Jaśle.

Umieszcz. Oddany do użytku przepust na Czarnym Potoku

Zaangażowany w przebudowę przepustu był Jan Muzyka, etatowy członek Zarządu Powiatu Jasielskiego i zarazem sołtys Umieszcza, od 2002 roku radny powiatowy. - Dziękuję serdecznie przede wszystkim panu staroście, który ma niespożyte siły i zabiegał o te środki zewnętrzne, bo bez nich niewiele moglibyśmy zrobić. Wsiada w samochód i jedzie do Warszawy z europosłem, czy do Rzeszowa z naszym dobrym znajomym Wojciechem Zającem i u marszałka załatwiają, przywożą. Są skuteczni. W związku z tym możemy na naszym terenie coś robić. Efektem jest również ten most na którym dzisiaj stoimy - powiedział Jan Muzyka.
Senator Alicja Zając podkreśliła, że Jan Muzyka jest najdłużej funkcjonującym w powiecie radnym z wszystkich radnych, którzy do tej pory byli wybierani. - Życzę wszystkim mieszkańcom, żeby mieli takich ludzi, na których można się oprzeć i na których można polegać. Bo to nie jest od dzisiaj, to nie jest od wczoraj, ani od kilku miesięcy - powiedziała senator.

Umieszcz. Oddany do użytku przepust na Czarnym Potoku

W oddaniu przepustu uczestniczyli: europoseł Bogdan Rzońca, senator Alicja Zając, wicewojewoda podkarpacki Jolanta Sawicka, starosta jasielski Adam Pawluś, etatowy członek Zarządu Powiatu Jasielskiego i sołtys Umieszcza Jan Muzyka, członkowie Zarządu Powiatu Jasielskiego Ryszard Lisowski i Grzegorz Pers, wiceprzewodniczący Rady Powiatu w Jaśle Józef Rosół, p.o. wójta Gminy Tarnowiec Miłosz Leszkiewicz, przewodniczący Rady Gminy Tarnowiec Jarosław Pękała, dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Jaśle Michał Burbelka, dyrektor PZD w Jaśle Katarzyna Kaszowicz, radni Gminy Tarnowiec oraz naczelnik Wydziału Rozwoju, Promocji i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Jaśle Andrzej Konopka.
Przepust poświęcił ksiądz proboszcz Sanktuarium Matki Bożej Zawierzenia w Tarnowcu Paweł Knurek.