Jak ważne jest czytanie oraz w jaki sposób dzięki książkom możemy przyjemnie i twórczo spędzić czas, przekonali się uczestnicy działań w ramach projektu Do CZYTANIA! Gotowi! Start! realizowanego od lipca do grudnia 2020 r. przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaśle.
Celem projektu było pośredniczenie w pierwszych kontaktach z literaturą a także zachęcenie do aktywnego i kreatywnego spędzania czasu z książką dzieci w wieku 4-12 lat. W programie znalazły się: spotkania autorskie, warsztaty wykorzystujące empatyczną wartość słowa, opowieści z wykorzystaniem metody "kamishibai", interaktywny spektakl oraz "Literacka dżungla" – przestrzeń twórczej pracy z książką online. Tematykę realizowanych działań podporządkowano hasłu: natura.

Do czytania! Gotowi! Start! Podsumowanie projektu MBP w Jaśle

Działanie projektowe odbywały się stacjonarnie, jak również online za pośrednictwem mediów elektronicznych: Facebooka, YouTube i platformy Zoom.

Projekt rozpoczął się od wydarzenia w Parku Miejskim 3,2,1… Emocje! Dzieci wspólnie z rodzicami wzięły udział w interaktywnym spektaklu Teatru Uszytego pt. „Kto tam?”, opartego na książce Satoru Onishi pt. „Kto się schował?” oraz warsztatach z formami teatralnymi wykorzystanymi w sztuce. Aktorzy zaangażowali najmłodszych do udziału w krótkich etiudach teatralnych, dzięki którym stali się oni, wraz pluszowymi postaciami, bohaterami pełnych humoru opowieści, przedstawiających wzajemne relacje oraz towarzyszące im emocje.

Do czytania! Gotowi! Start! Podsumowanie projektu MBP w Jaśle

Projekt dał młodym czytelnikom okazję do poznania autorów książek i zanurzenia się w stworzone przez nich światy, zamieszkałe przez niezwykłe zwierzęta. Podczas wydarzenia 3,2,1... Fantazja! z Justyną Bednarek, poznali historię gangu sprytnych i sympatycznych kun, rozrabiających na warszawskich Bielanach. Marzena Filipczak, globtroterka i autorka książek podróżniczych zabrała dzieci na wspaniałą podróż dookoła świata na spotkaniu online 3,2,1... Wrażliwość!

Do czytania! Gotowi! Start! Podsumowanie projektu MBP w Jaśle

Czym jest odwaga oraz że jest nie tylko wyłącznie cechą ludzi przekonali się uczestnicy spotkania z Barbarą Gawryluk, dziennikarką radiową, tłumaczką z języka szwedzkiego, autorką książek dla dzieci i młodzieży. Podczas działania online 3,2,1… Odwaga! autorka opowiedziała m.in. o serii „Pies na medal” – o psach wykonujących różne zawody i pomagających ludziom.

Do czytania! Gotowi! Start! Podsumowanie projektu MBP w Jaśle

Mikołaj Golachowski – biolog, podróżnik i polarnik oraz autor bestsellerowych książek dla dzieci: „Pupy, ogonki i kuperki” oraz „Gęby dzioby i nochale” zaprosił młodych podróżników na bieguny Ziemi w ramach działania 3,2,1…Radość! Młodzi obserwatorzy przyrody mieli okazje poznać tajemniczy świat mroźnych antypodów („Ile pingwinów może zjeść niedźwiedź polarny?”) oraz zwierzęcych bohaterów książek „Pupy, ogonki i kuperki”, „Gęby dzioby i nochale”.

Do czytania! Gotowi! Start! Podsumowanie projektu MBP w Jaśle

Odrębną formą zaktywizowania młodych czytelników do sięgnięcia po literaturę były warsztaty. Tomasz Samojlik pracownik Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży poprowadził dwa warsztaty online 3,2,1… Motywacja! Wraz z żubrem Pompikiem z Puszczy Białowieskiej pokazał najciekawsze wątki z życia żubrów, a także relacje między zwierzętami zamieszkujących puszczę oraz wprowadził w arkana leśnego savoir-vivre. Podstawą drugich warsztatów była motywacja. Na przykładzie bohaterów komiksów z serii "Ryjówka przeznaczenia" nieco starsze dzieci doświadczyły wartości pracy zespołowej oraz dowiedziały się jak motywować siebie i innych do działania.

Do czytania! Gotowi! Start! Podsumowanie projektu MBP w Jaśle

Bibliotekarze z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle zaprosili najmłodszych wraz z rodzicami na warsztaty online 3,2,1… Uważność! oparte na japońskiej sztuce przedstawiania historii z wykorzystaniem obrazów czyli kamishibai. Uczestnicy według wskazówek bibliotekarzy wykonali własne teatrzyki oraz stworzyli historie inspirowane postaciami zwierząt, bazując na opowieści o „Kotce Milusi” autorstwa Eleny Molisani.

Do czytania! Gotowi! Start! Podsumowanie projektu MBP w Jaśle

Dla miłośników gier, niekończących się zadań do wykonania oraz tajemnic, powstał wirtualny pokój zagadek: 3,2,1… Ciekawość! Literacka dżungla zagadek online". Zainspirowany Nelą bohaterką i autorką książek o własnych wyprawach. Gra zabrała uczestników w podróż śladami małej reporterki przez egzotyczną dżunglę, pełną niezwykłych gatunków fauny i flory oraz pokazała jak niespotykany jest świat zwierząt i dzikiej przyrody.

Do czytania! Gotowi! Start! Podsumowanie projektu MBP w Jaśle

Patronat medialny nad projektem objęły: Polskie Radio Rzeszów, Radio Trendy, TVP Rzeszów, Telewizja Obiektyw, Telewizja Jasło.
Współorganizatorzy projektu: Jasielski Dom Kultury, Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Młodzieżowego Domu Kultury w Jaśle "Familiaris".
Projekt Do CZYTANIA! Gotowi! Start! dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.