W najbliższy piątek, 19 czerwca 2020 roku, w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, zostanie odsłonięty i poświęcony Pomnik Chrystusa Króla w Jaśle. Monument stanął na wzgórzu gorajowickim przy ul. Na Kotlinę i góruje nad miastem.
Biskup rzeszowski Jan Wątroba wystosował specjalny list do mieszkańców Jasła. Hierarcha pisze m.in. o związkach Jasła z kultem Najświętszego Serca Jezusowego oraz zachęca mieszkańców Jasła do duchowego przygotowania do tego wydarzenia. - Niech ten czas będzie okazją do umocnienia wiary, odnowienia nadziei i pomnożenia miłości, czego tak bardzo wszyscy potrzebujemy, przeżywając niełatwe i niespokojne czasy - napisał biskup rzeszowski.

Jan Wątroba
Biskup rzeszowski Jan Wątroba wystosował specjalny list do mieszkańców Jasła (fot. Ks. Tomasz Nowak/Diecezja Rzeszowska)

Ks. bp Jan Wątroba przypomniał, że pomnik powstał z inicjatywy wiernych świeckich, zwłaszcza ze środowiska jasielskich rzemieślników, dzięki ich wielkiemu zaangażowaniu, a także dzięki życzliwości władz miasta. - Wszystkim fundatorom, ofiarodawcom, jak również projektantom i wykonawcom składam serdeczne podziękowanie za pracę oraz za wszelkie wsparcie materialne i duchowe w realizacji tego dzieła - podkreślił ordynariusz rzeszowski.

Figura Chrystusa w Jaśle
Postać Chrystusa, wzorowana na pomnikach z Rio de Janeiro i Świebodzina, została odlana z brązu (fot. Bogdan Hućko)

- Umiejscowiony w najwyższym punkcie miasta pomnik ma być widocznym znakiem wiary i ufności, jaką wierni tu mieszkający pokładają w Jezusie Chrystusie, naszym Panu i Królu. Akt poświęcenia pomnika pragnę połączyć z odnowieniem aktu zawierzenia społeczności jasielskiej Najświętszemu Sercu Jezusa. Gorąco ufam, że będzie to mieć głębokie duchowe znaczenie dla wszystkich mieszkańców Jasła. Miasto to bowiem, przez obecność w nim od przeszło stu lat Sióstr Wizytek, jest ściśle związane z kultem Najświętszego Serca Jezusowego, co warto sobie uświadomić zwłaszcza w tym roku, gdy mija sto lat od kanonizacji św. Małgorzaty Marii Alacoque, wielkiej krzewicielki kultu Serca Jezusowego - napisał biskup w liście do mieszkańców Jasła.

Figura Chrystusa w Jaśle
Ze wzgórza rozpościera się widok na całe Jasło i okoliczne miejscowości (fot. Bogdan Hućko)

Pomysł wybudowania pomnika pojawił się w 2016 roku. Episkopat Polski ogłosił rok 2017 - rokiem Chrystusa Króla Wszechświata. W Jaśle orędownikiem budowy pomnika był ks. Grzegorz Bokota, proboszcz parafii Chrystusa Króla. Grupa 19 jasielskich rzemieślników zawiązała Stowarzyszenie Budowy Pomnika Chrystusa Króla, na którego czele stanął Edward Kozioł, starszy Cechu Rzemiosł Różnych w Jaśle. Pomnik został sfinansowany z dobrowolnych datków. Pomogło też miasto. Radni zgodzili się we wrześniu 2016 roku na nieodpłatne przekazanie 8-arowej działki miejskiej pod budowę. W czerwcu 2018 roku zgodę wyraził biskup rzeszowski Jan Wątroba, a w sierpniu tego samego roku Stowarzyszenie uzyskało pozwolenie na budowę pomnika. W sierpniu 2019 roku wzniesiony został 8-metrowy cokół, a w grudniu ubiegłego roku ustawiono 3,5-metrową figurę z brązu.

Pomnik wzorowany jest na postaci Chrystusa z Rio de Janeiro i Świebodzina. Stanął na wzgórzu powyżej miejskiej winnicy. Jezus jest zwrócony w stronę miasta i wyraźnie góruje nad Jasłem.

Nieoficjalnie wiadomo, że budowa pomnika kosztowała ponad 300 tysięcy złotych.