Od dzisiaj, 28 grudnia, zaczynają obowiązywać nowe obostrzenia związane z epidemią koronawirusa. Kwarantanna narodowa ma obowiązywać do 17 stycznia 2021 r. Nie będzie jednak godziny policyjnej w noc sylwestrową.
W noc sylwestrową z 31 grudnia na 1 stycznia od godziny 19 do 6 rano w całym kraju miał obowiązywać zakaz przemieszczania się, za wyjątkiem niezbędnych czynności służbowych. Wczoraj, 27 grudnia, premier Mateusz Morawiecki powiedział na konferencji prasowej, że rząd nie planuje wprowadzenia godziny policyjnej w noc sylwestrową. - Apelujemy jedynie o nieprzemieszczanie się - powiedział premier.

- Aby godzina policyjna mogła być zastosowana musielibyśmy - za decyzją pana prezydenta - wdrożyć stan wyjątkowy. Uważamy, że dziś nie jest to niezbędne, gdyż ustawa o stanie zagrożenia epidemicznego daje nam niemal wszystkie potrzebne instrumenty, poza między innymi godziną policyjną - powiedział premier. - W sylwestra apelujemy o to, by nie bawić się w gronie dużym, tylko żeby spędzić go w gronie kameralnym. Apelujemy o pozostanie w domu. Bardzo gorąco apelujemy o nieprzemieszczanie się, nieużywanie fajerwerków, żeby ten sylwester minął spokojnie - dodał Mateusz Morawiecki.

Co się zmieni od 28 grudnia?
- Ponowne ograniczenie funkcjonowania galerii handlowych – otwarte pozostaną m.in. sklepy spożywcze, z książkami i prasą, drogerie, apteki, a także wolnostojące wielkopowierzchniowe sklepy meblowe.
- Ograniczenie funkcjonowania hoteli – dostępne dla służb mundurowych, medyków, pacjentów szpitali specjalistycznych, ośrodków COS. Wyjątkiem są również hotele pracownicze.
- Zamknięte stoki narciarskie.
- Infrastruktura sportowa dostępna tylko w ramach sportu zawodowego.
- 10-dniowa kwarantanna dla przyjeżdżających do Polski transportem zorganizowanym.

Przedłużone dotychczasowe zasady i ograniczenia:
- Zakaz przemieszczania się osób poniżej 16. roku życia bez opieki rodzica lub prawnego opiekuna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 -16:00 (wyjątkiem są półkolonie).
- Ograniczenia w transporcie zbiorowym: 50 procent liczby miejsc siedzących, albo 30 procent liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50 procent miejsc siedzących niezajętych.
- Ograniczenia w miejscach sprawowania kultu religijnego – maksymalnie 1 osoba/15 metrów kwadratowych.
- Udział w zgromadzeniach – maksymalnie 5 osób.
- Zakaz organizacji wesel, komunii i konsolacji.
- Zamknięte siłownie, kluby fitness i aquaparki.
- Ograniczenie w sklepach – maksymalnie 1 osoba/15 metrów kwadratowych.
- Godziny dla seniorów – od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-12:00.
- Zamknięte restauracje. Posiłki wyłącznie na wynos lub dowóz.
- Żłobki i przedszkola funkcjonują bez zmian.
Pozostałe ograniczenia, które obowiązywały ulegają przedłużeniu.