W galerii sztuki Jasielskiego Domu Kultury została zaaranżowana wystawa obrazów Ignacego Pinkasa. Ekspozycja ukazuje przekrój twórczości pochodzącego z Jasła malarza, żyjącego w latach 1888 - 1935. Wystawę - ze względu na obostrzenia wynikające z epidemii koronawirusa - można zwiedzać tylko wirtualnie za pośrednictwem internetu. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Jaśle.
Dwanaście z prezentowanych w JDK dzieł zostało ostatnio odrestaurowanych w ramach projektu „Konserwacja wybranych prac Ignacego Pinkasa na ekspozycję stałą w Muzeum Regionalnym w Jaśle”. Projekt realizowany przez jasielskie muzeum, a finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zakończył się 16 grudnia. Muzeum nie mogło jednak na razie zrealizować wystawy we własnych wnętrzach, ze względu na trwającą rozbudowę placówki. Dlatego na przekrojową wystawę twórczości Ignacego Pinkasa Jasielski Dom Kultury udostępnił muzeum swoją galerię sztuki. Zaaranżowaną wspólnie przez Muzeum Regionalne w Jaśle i JDK ekspozycję można oglądać na stronach internetowych obu placówek.

Pozostałe prace Ignacego Pinkasa, w tym te o tematyce legionowej, dostępne są na stronie internetowej muzeum, w zakładce „Zbiory’.

- Ignacy Pinkas urodził się w Jaśle w 1888 r. Od dziecka wykazywał talent malarski. W wieku 18 lat opuścił rodzinny dom i rozpoczął życie na własny rachunek. Pracował jako aktor, a następnie goniec w biurze budowy dworca w Tarnowie. Tam dostrzeżono jego zdolności i powierzono mu przerysowywanie planów i rysunków oraz namalowanie portretu cesarza Franciszka Józefa I w poczekalni I klasy. Za zarobione pieniądze rozpoczął studia w charakterze wolnego słuchacza na ASP w Krakowie. Uczęszczał na zajęcia do pracowni prof. Stanisława Dębickiego i Jacka Malczewskiego - mówi dyrektor jasielskiego muzeum Mariusz Świątek. - W 1914 r. wstąpił do Legionów i przeszedł cały szlak bojowy I Brygady. W 1919 r. Pinkas wraz z dywizją gen. Żeligowskiego jako rysownik udał się do Wilna. W okresie międzywojennym był znanym w Krakowie artystą. Malował portrety, widoki Krakowa i innych miast w Polsce. Jednym z ulubionych tematów artysty było Wilno. Kilka prac o tematyce wileńskiej ofiarował Józefowi Piłsudskiemu. Ozdobiły one jego gabinet w Sulejówku. Ignacy Pinkas zmarł na gruźlicę 3 sierpnia 1935 r. Został pochowany na cmentarzu Rakowickim.

Maria Wolny, córka Ignacego Pinkasa, przekazała w 1996 r. Muzeum Regionalnemu w Jaśle obrazy i pamiątki rodzinne po artyście, w tym archiwalne fotografie i dokumenty. Kolekcja jest systematycznie powiększana przez zakupy i dary.

W 2020 r. 12 prac artysty zostało poddanych gruntownej konserwacji, w ramach projektu „Konserwacja wybranych prac Ignacego Pinkasa na ekspozycję stałą w Muzeum Regionalnym w Jaśle”. Po zakończeniu przebudowy muzeum obrazy te zostaną udostępnione publiczności, a osoby zwiedzające wystawę otrzymają darmowy katalog, wydany w ramach projektu sfinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.