W grudniu 2020 r. na rynku wydawniczym pojawiła się limitowana publikacja Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego - książka pt. „Sławni i zapomniani jaślanie w ciekawostkach i anegdotach” autorstwa Wiesława Hapa.
„Osiągnęli sławę, szacunek, uznanie, niektórzy nawet duże pieniądze. Swoją pracą, wykonywaną z pasją i poświęceniem, na zawsze zapisali się na kartach historii. Ich dzieła przetrwały i wciąż są cenione. Dziś często jednak są mało znani bądź w ogóle zapomniani. Ta publikacja ma za zadanie wydobyć z niepamięci ludzi, których warto poznać bliżej i zachwycić się nimi. Przedstawiam sylwetki tych niezwykłych postaci i mam nadzieję, że ta książka zainteresuje nie tylko miłośników historii, ale będzie również ciekawą lekturą dla wszystkich, którzy chcieliby się dowiedzieć, jak wielu zacnych, ale i prawdziwych z „krwi i kości” ludzi kształtowało losy tej małej części naszego kraju, miało wpływ na historię Polski, a nawet wyróżniło się na arenie międzynarodowej. Są oni dumą naszego miasta, podnoszą prestiż jego historii i mogą być przykładem godnym do naśladowania dla współczesnych. Ludzka pamięć bywa zawodna. Dlatego nie pozwólmy, by zapomnieć o ludziach, którzy w różny sposób zapisali się pozytywnie w historii Jasła. Zachowajmy ich w naszej życzliwej pamięci, nie tylko jako postaci „pomnikowych”, ale bardziej jako tych „odbrązowionych”. Pokazanych takimi, jakimi byli w rzeczywistości, bliższymi nam wszystkim. Z takimi jak my wadami, uzależnieniami, śmiesznostkami. Temu też mają służyć liczne anegdoty i ciekawostki. Stąd zresztą wziął się tytuł mojej książki, do lektury której serdecznie zapraszam” - napisał we wstępie autor książki Wiesław Hap.

W poszczególnych rozdziałach Wiesław Hap przybliża obszernie barwne postaci: Antoniego Zolla, Eugeniusza Romera, Jana Szczepanika, Stanisława „Zbyszko” Cyganiewicza, Rudolfa Weigla, Stefana Jaracza, Stanisława Pigonia, Hugona Steinhausa, Stanisława Pronia, Henryka Dobrzańskiego „Hubala”, Michała Matyasa, Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza i Karola Myśliwca.

Następne rozdziały noszą tytuły „O innych jaślanach więcej” (znajdujemy w nim ciekawostki dotyczące Adama Tarły, Ignacego Łukasiewicza, Jerzego Żuławskiego, Ryszarda Ordyńskiego, Józefa Słotwińskiego, Wincentego Cygana, Ignacego Pinkasa, Andrzeja Marii Deskura, Zbigniewa Skrudlika i Pawła Zagumnego) oraz „O innych jaślanach mniej” (a w nim krótkie informacje o wielu zasłużonych w różnych dziedzinach).

Książka jest efektem kilkuletniego zbierania materiałów - ciekawostek i anegdot dotyczących przedstawianych osób. Posiada twardą oprawę z rysunkami niektórych z opisywanych postaci autorstwa Sylwestra Łaskawskiego, liczy 279 stron, zawiera sporo czarno-białych zdjęć, często unikatowych. Jest adresowana nie tylko do mieszkańców miasta czy powiatu oraz pasjonatów historii Jasła i regionu, ale również do wszystkich tych spoza naszego terenu, którzy interesują się jego dziejami oraz biografiami pochodzących stąd ludzi.

- Opisani na kartach tej książki ludzie byli lub są pasjonatami działającymi na interesujących ich płaszczyznach nauki, kultury, techniki, medycyny, edukacji, sportu, pracy społecznej i innych dziedzin z głębokiego przekonania i z wewnętrznej potrzeby. Ulubione przez nich zajęcia pochłaniały ich w całości. To osoby oddające się zapamiętale pracy, służbie innym, ludzie niezwykłej energii i samozaparcia. Spora część z nich nie ograniczała się jedynie do głównej dziedziny działalności, jako jednostki bardzo wszechstronne, o rozlicznych zainteresowaniach, odznaczające się różnymi talentami, realizowały się też podczas wielu innych zajęć. Przedstawieni tu bohaterowie najpierw byli marzycielami, a później dzięki talentowi i ciężkiej pracy, marzenia te realizowali i osiągnęli sporo, byli mistrzami w swoich dziedzinach. Dlaczego? Bo byli głodni wiedzy, zdobywania nowych umiejętności, realizacji kolejnych wyzwań, osiągania sukcesów. Wielu spośród nich było wyjątkowymi osobowościami, już za życia stali się legendami, mistrzami w swoich profesjach, a o ich zasługach było i jest głośno. Wnieśli duży wkład do dziedzin w których działali. Mnóstwo spośród nich było i jest postaciami bardzo barwnymi, o bujnej wyobraźni i temperamencie, indywidualistami, ludźmi o wielkiej ambicji i silnej woli. Ceniono ich nie tylko za osiągnięcia, ale i za osobowość, za zdumiewający intelekt, celny dowcip, poczucie humoru, dystans do tego co działo się wokół nich. Ale byli i są też takimi jak my - ze swoimi słabościami, fobiami, kompleksami - powiedział Wiesław Hap.

Książkę można kupić bezpośrednio w biurze Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego przy ul. Śniadeckich 15 (tel. 505 661 224) oraz w „Księgarni u Jacka”. Dochód ze sprzedaży SMJiRJ w całości przeznacza na działalność statutową, w tym wydawniczą związaną z Jasłem i regionem.