W 2020 roku Gminną Bibliotekę Publiczną w Jaśle z/s w Szebniach i jej Filie w Osobnicy, Trzcinicy i Warzycach odwiedziło 36 342 czytelników.
Biblioteki publiczne Gminy Jasło mimo ograniczeń związanych z pandemią prowadziły działalność w reżimie sanitarnym udostępniając zbiory biblioteczne oraz prowadząc działalność w sieci.

Gmina Jasło. Mieszkańcy dużo czytają

W 2020 roku Gminną Bibliotekę Publiczną w Jaśle z/s w Szebniach i jej Filie w Osobnicy, Trzcinicy i Warzycach odwiedziło 36 342 czytelników. Wypożyczono 28 820 książek, 2385 czasopism, udzielono 3872 informacji, z Internetu skorzystało 2 422 mieszkańców, a ze zbiorów cyfrowego archiwum 118 osób.

W ramach promocji czytelnictwa zorganizowano 394 spotkania autorskie, spotkania z teatrem, warsztaty literackie i plastyczne - online, lekcje biblioteczne - online, konkursy, w których łącznie wzięło udział 3921 osób.

Gmina Jasło. Mieszkańcy dużo czytają

Od wielu lat GBP bierze udział w ogólnopolskich akcjach czytelniczych tj. „Narodowe Czytanie”, „Cała Polska czyta dzieciom”, „Tydzień Bibliotek”, „Noc Bibliotek”, „Mała książka - wielki człowiek” i „Wielokulturowa pamięć dni minionych”, „Bibliochwilka”, „English is fun”- zajęcia językowe dla najmłodszych.

Zanotowano niewielki spadek odwiedzin bibliotecznych i wypożyczeń od 12 marca do 30 kwietnia ubiegłego roku, gdy biblioteki były niedostępne dla czytelników. Mimo zamkniętych bibliotek bibliotekarze nadal wykonywali swoje obowiązki. Opracowana i wydana została książkę Zofii Macek „Dzieje Rodu Gorayskich”.

Gmina Jasło. Mieszkańcy dużo czytają

Księgozbiory biblioteczne wzbogaciły się o nowości wydawnicze - w sumie 1526 woluminów. Z dotacji Gminy Jasło kupiono 959 woluminów oraz z programu MKiDN „Promocja czytelnictwa” 331 książek. Ponadto 236 wydawnictw to dary czytelnicze. Zakup nowości wydawniczych do biblioteki gminnej i jej filii kosztował ponad 30 700 złotych.

Biblioteka gminna i jej filie prowadzą stałe cykle zajęć czytelniczych i warsztatowych dla dzieci, młodzieży i dorosłych czytelników online.

W 2020 roku biblioteki Gminy Jasło zrealizowały 4 zadania projektowe, na które GBP pozyskała dofinansowanie z MKiDN, Instytutu Książki i Biblioteki Narodowej. Finanse zewnętrzne pozyskane przez dyrektora GBP stanowią 60 procent rocznego budżetu biblioteki.

Filia w Trzcinicy przeniosła się do wyremontowanego budynku po starej, zabytkowej plebanii. Placówka jest wyposażona w nowoczesne meble biblioteczne i urządzenia. Przy FGBP w Trzcinicy powstało Centrum Informacji Lokalnej i Turystycznej.

Mimo pandemii bibliotekarze chętnie wzięli udział w 73 szkoleniach online, dzięki którym zdobyli dodatkową wiedzę i umiejętności do pracy w bibliotece. GBP i jej filie posiadają czytniki ebooków PocketBook z aplikacją Legimi oraz urządzenia do odsłuchu książek dla osób niedowidzących.

Gmina Jasło. Mieszkańcy dużo czytają

Biblioteka działa i udostępnia zbiory w ograniczeniach sanitarnych. Bibliotekarze mają nadzieję, że wkrótce wrócą do tradycyjnych spotkań autorskich, lekcji bibliotecznych i warsztatów edukacyjnych dla dzieci, młodzieży i dorosłych czytelników.

- „Czytanie książek sprawia wiele przyjemności i przynosi mnóstwo pożytku. Rozwija nasze myśli, daje nam nieskończoną wiedzę, a jednocześnie utrzymuje w aktywności nasze umysły. Wie to każdy, kto nie wyobraża sobie choćby dnia bez lektury. Nie można lekceważyć znaczenia czytania książek, gdyż to one pomagają nam się uczyć i rozumieć świat, nie wspominając o możliwości przyswajania nowego słownictwa i umiejętności myślowych, które rozwijamy dzięki czytaniu. Czytanie to świetna zabawa, która niesie również wiele korzyści dla zdrowia psychicznego w formie myślenia i zrozumienia. Większość ludzi wie z doświadczenia, że czytanie jest świetną formą rozrywki, ale nie wszyscy zdają sobie sprawy, że czytanie może pomóc obniżyć poziom stresu zwłaszcza w czasie pandemii i izolacji. Czytanie pozwala ci się zrelaksować i odstresować” - przekonują bibliotekarze.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.