W Szpitalu Specjalistycznym w Jaśle przywrócone zostały porody rodzinne.
Ze względu na sytuację epidemiologiczną, jasielska lecznica ograniczyła do minimum kontakty z pacjentkami Oddziału Położniczo-Ginekologicznego. W trosce o bezpieczeństwo wstrzymane zostały także porody rodzinne.

To wszystko zmieni się od jutra, 19 stycznia. Szpital przywraca porody rodzinne, cieszące się dużym zainteresowaniem. Jest jeden warunek - ojciec dziecka musi spełniać określone warunki wynikające z reżimu sanitarnego.

Przed wejściem do szpitala ojciec winien zgłosić się do namiotu, gdzie wypełni ankietę, zmierzona zostanie mu temperatura i wykonany test antygenowy na obecność wirusa SARS-CoV-2.

Warunki uczestniczenia w porodzie to: wypełnienie wspomnianej już ankiety epidemiologicznej, temperatura poniżej 37,5 C i negatywny wynik testu antygenowego. Ponadto podczas pobytu na oddziale musi nosić maseczkę, rękawiczki i jednorazową odzież ochronną. Kobieta rodząca i osoba towarzysząca przebywać będą w indywidualnej sali porodowej wyposażonej w węzeł sanitarny. Ojciec może przebywać w szpitalu w ostatniej fazie porodu i do dwóch godzin po porodzie.

Osoby, które przebywają w izolacji domowej lub na kwarantannie nie będą mogły wejść do szpitala.