Dzisiaj, 27 stycznia, obchodzimy XIII Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie apeluje o zapalenie symbolicznego znicza w miejscach związanych z Holocaustem.
Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu na Podkarpaciu dotychczas były organizowane w kilkudziesięciu miastach i miejscowościach regonu. Podczas obchodów odbywały się modlitwy za pomordowanych Żydów, prelekcje, wykłady, sesje naukowe poświęcone stosunkom polsko-żydowskim, kulturze i zagładzie. Prezentowano pokazy filmowe, okolicznościowe wystawy oraz wspomnienia ocalałych świadków tamtych wydarzeń.

Wszystkie podejmowane inicjatywy były wyrazem głęboko zakorzenionego w naszej kulturze szacunku dla drugiego człowieka, cieszyły się dużym zainteresowaniem, także za granicą. Świadczy o tym liczba gości z zagranicy potomków ocalałych z Holocaustu i ich rodzin, którzy przybywali na Podkarpacie, aby uczestniczyć w obchodach.

W tym roku, ze względu na czas pandemii, Instytut Pamięci Narodowej wystąpił z apelem, aby zasadniczą formą tych obchodów było zapalenie symbolicznego znicza w miejscach związanych z Holocaustem na terenie całego województwa podkarpackiego.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu został uchwalony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 1 listopada 2005 r. w celu uczczenia pamięci ofiar pochodzenia żydowskiego, pomordowanych przez nazistowskie Niemcy w czasie II wojny światowej. Datę obchodów wyznaczono na 27 stycznia – rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau w 1945 roku.