W Zakładzie Karnym w Jaśle upamiętniono 76. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz.
Dzisiaj, 27 stycznia, udostępniono 20 skazanym, w ramach grup zakwaterowania, materiały informacyjne na temat działalności obozu KL Auschwitz – Birkenau, pochodzące z zasobów Państwowego Muzeum Oświęcim-Brzezinka oraz Instytutu Pamięci Narodowej. Udostępniono film dokumentalny „Auschwitz” oraz publikacje książkowe „Auschwitz - nazistowski obóz śmierci”, „Tajemnica z Auschwitz” Niny Majewskiej-Brown, „Dziewczęta z Auschwitz” Sylwi Winnik oraz komiks „Epizody z Auschwitz - Raport Witolda”.

Auschwitz - to nie powinno się wydarzyć. Edukacja historyczna w Zakładzie Karnym w Jaśle
Fot. mjr Krzysztof Kania

To pokłosie projektu edukacyjnego „Auschwitz – Historia - Edukacja Obywatelska”, realizowanego w latach 2015 - 2018 w Zakładzie Karnym w Jaśle. Wychowaniu więźniów w jasielskim ZK przyświecają słowa Jana Pawła II - „Naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości”.

- Rozumiejąc tą sentencję, projektując oddziaływania penitencjarne wobec skazanych, odbywających karę pozbawienia wolności, uczy się ich jak nie zapomnieć o historii Polski - podkreśla mjr Piotr Chmielewski, rzecznik prasowy Zakładu Karnego w Jaśle, przypominając niektóre z przedsięwzięć jak chociażby wieloletnią współpracę z Instytutem Pamięci Narodowej, Muzeum Regionalnym w Jaśle, realizację programów „Świat Sprawiedliwych – Rodzina Ulmów” i „Wielokulturowa Pamięć Dni Minionych”.

Auschwitz - to nie powinno się wydarzyć. Edukacja historyczna w Zakładzie Karnym w Jaśle
Fot. mjr Krzysztof Kania

- Największą grupę skazanych oraz funkcjonariuszy zgromadził realizowany w latach 2015-2018 projekt edukacyjny „Auschwitz – Historia - Edukacja Obywatelska”. Był to projekt adresowany zarówno do funkcjonariuszy i pracowników Służby Więziennej, którzy mieli możliwość zwiedzenia obozu w Oświęcimiu, a przede wszystkim do osób pozbawionych wolności - tłumaczy mjr Piotr Chmielewski. - Wystawa „Auschwitz - Historia - Edukacja Obywatelska” doskonale wpisywała się w takie działania. Podczas trwania programu zarówno funkcjonariusze jak i skazani obejrzeli filmy pod tytułem „The Liberation of Auschwitz” (Wyzwolenie Auschwitz) oraz „Silent Witnesses” (Milczący Świadkowie) oraz obejrzano wystawy „Niemiecki Nazistowski Obóz Śmierci Konzentrationslager Auschwitz”, „Kobiety w KL Auschwitz”, „Rotmistrz Pilecki - ochotnik do Auschwitz”, „Doświadczenia Auschwitz w sztuce byłych więźniów”. W 4 edycjach programu uczestniczyło 35 funkcjonariuszy Zakładu Karnego w Jaśle oraz 184 skazanych. Program cieszył się ogromnym zainteresowaniem - zaznacza rzecznik ZK w Jaśle.