Dzisiaj, 4 lutego, zmarł ksiądz Antoni Bieszczad, były wikariusz parafii w Nowym Żmigrodzie oraz były proboszcz i kapelan sióstr wizytek w Jaśle, świadek życia i męczeństwa błogosławionego ks. Władysława Findysza.
Ks. kanonik Antoni Bieszczad zmarł dzisiaj, 4 lutego, w wieku 84 lat, w 59. roku kapłaństwa. Od 2006 r. rezydował jako emeryt w Ropczycach. Parafia w Nowym Żmigrodzie była dla ks. Antoniego Bieszczada pierwszą po święceniach. Były to lata 1962 - 1964. Natomiast proboszczem i kapelanem sióstr wizytek w Jaśle był w latach 1975 - 1984.

Pogrzeb odbędzie się w poniedziałek, 8 lutego, o godz. 14.00 w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Ropczycach. Eucharystii będzie przewodniczył bp Jan Wątroba.

Ks. Antoni Bieszczad urodził się 22 marca 1937 r. w Wiśniowej jako syn Piotra i Bronisławy Cech. Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego w Strzyżowie złożył egzamin dojrzałości w 1956 r. W tym samym roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu. 17 czerwca 1962 r. w katedrze przemyskiej przyjął święcenia kapłańskie z rąk bp. Franciszka Bardy.

Po święceniach pełnił następujące posługi; był wikariuszem w parafiach: Nowy Żmigród 01.08.1962 – 13.10.1964), św. Józefa w Rzeszowie-Staromieściu (14.10.1964 – 10.07.1967), Przemyśl-Błonie (11.07.1967 – 01.09.1970), Łąka (02.09.1970 – 01.07.1972), proboszczem w parafii Strażów (02.07.1972 – 20.08.1975), proboszczem i kapelanem sióstr wizytek w Jaśle (21.08.1975 – 30.061984) oraz ponownie wikariuszem w parafiach: Nisko (01.07.1984 – 30.08.1986), Sośnica (04.09.1986 – 04.07.1990), Czudec (05.07.1990 – 23.08.1993); proboszczem w parafii Poręby Dymarskie (24.08.1993 – 20.08.1999) oraz penitencjarzem w parafii Przemienienia Pańskiego w Ropczycach (21.08.1999 – 31.08.2006). Od 01.09.2006 r. rezydował jako emeryt w Ropczycach.

Ks. Antoni Bieszczad w 2005 r. został odznaczony godnością kościelną Expositorium Canonicale. Jako świadek życia i męczeństwa błogosławionego ks. Władysława Findysza odegrał ważną rolę w procesie jego beatyfikacji. Był też gorliwym szerzycielem kultu tego błogosławionego kapłana, proboszcza parafii w Nowym Żmigrodzie w latach 1942 - 1963, więzionego przez komunistyczne władze, pierwszego wyniesionego na ołtarze męczennika komunizmu z Polski.