Od 12 lutego będziemy mogli pojeździć na nartach, pójść do kina, teatru, filharmonii, opery, na basen czy przenocować w hotelu. Wszystko w rygorze sanitarnym z uwzględnieniem 50 procent miejsc na widowni. Nadal obowiązuje zakrywanie ust i nosa.
Nowe zasady będą obowiązywały na razie warunkowo przez dwa tygodnie, od 12 do 26 lutego. Co będzie dalej? Wszystko będzie zależeć o ilości zakażeń. Rząd chce uniknąć kolejnej fali zachorowań. Nadmierne poluzowanie zasad mogłoby doprowadzić do ponownego, dużego wzrostu liczby zakażeń. Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego będzie monitorował wpływ zmian w ograniczeniach na ewentualny wzrost poziomu zakażeń.

Hotele dostępne będą dla wszystkich przy zachowaniu reżimu sanitarnego. Dostępna będzie połowa pokoi. Posiłki będą serwowane tylko do pokoi, na życzenie gości. Restauracje hotelowe nadal zamknięte.

W kinach, teatrach, operach i filharmoniach może być zajętych maksymalnie 50 procent miejsc siedzących. Obowiązują maseczki i zakaz konsumpcji. Decyzja o otwarciu kin i instytucji kultury pozostaje każdorazowo w kompetencji osób zarządzających, w przypadku instytucji kultury - działających w uzgodnieniu z ich organizatorami/założycielami. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w najbliższych dniach opublikuje wytyczne uwzględniające otwarcie kin, teatrów, filharmonii i oper dla publiczności w warunkach pandemii.

Od 12 lutego zostaną otwarte baseny. Aquaparki nadal będą nieczynne.

Dobra informacja dla narciarzy. Stoki zostaną otwarte.

Otwarte będą także boiska zewnętrzne, korty itp., a tym samym wznowiony amatorski sport na świeżym powietrzu. Nadal zamknięte pozostaną siłownie.

Restauracje – tak jak do tej pory – będą mogły wydawać posiłki na wynos i w dowozie.